REKLAMA

Obrona Terytorialna: Polska się zbroi. Wojsk Obrony Terytorialnej będzie jeszcze więcej

  • Autor: PAP/AT
  • 27 czerwca 2017 10:15
Obrona Terytorialna: Polska się zbroi. Wojsk Obrony Terytorialnej będzie jeszcze więcej Żołnierkę my Polacy mamy we krwi - powiedział dowódca WOT (fot.mon.gov.pl/ppor. Robert Suchy/CO MON)

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) gen. Wiesław Kukuła zapowiedział, że jeszcze w 2017 r. powstaną nowe brygady WOT. Do 2019 r. ma ich powstać 19.

• Chcemy, aby do końca 2019 roku powstało łącznie 17 brygad z łączną liczbą 53 tysięcy żołnierzy - powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła.

• W tym roku utworzymy trzy brygady WOT - zapowiedział

• Dwie w woj. mazowieckim i jedną w woj. warmińsko-mazurskim - dodał.

"Chcemy, aby do końca 2019 roku powstało łącznie 17 brygad z łączną liczbą 53 tysięcy żołnierzy - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Kukuła. Pytany, czy są już osoby chętne do wstąpienia do nowych brygad generał powiedział, że w skali ogólnopolskiej jest "około 20 tys. zadeklarowanych kandydatów do służby".

"Na początku byłem przekonany, iż zasadniczym czynnikiem, który wyzwala w ludziach zainteresowanie służbą jest na przykład chęć rozwoju osobistego, bonusów wynikających ze służby w formacji - tymczasem pomyliłem się" - powiedział Kukuła. Dodał, że ponad 80 proc. osób z pierwszej grupy powołanych do WOT podało "poczucie patriotyzmu", jako główną przyczynę wstąpienia do formacji. "Potwierdza się to założenie, że żołnierkę my Polacy mamy we krwi" - powiedział dowódca WOT.

Czytaj też: Wojska Obrony Terytorialnej: Żołnierze gotowi do walki

Jak mówił, najbliższe plany względem Wojsk Obrony Terytorialnej są związane "z potrzebą budowy trzech kolejnych brygad". Dodał, że dwie takie brygady powstaną w województwie mazowieckim, jedna w województwie warmińsko-mazurskim.

Generał Kukuła powiedział, że zakończenie budowy formacji od strony strukturalnej jest zaplanowane z końcem 2019 roku. "Chcemy, żeby zafunkcjonowało siedemnaście brygad i łącznie służbę mogło rozpocząć w tej formacji pięćdziesiąt trzy tysiące żołnierzy" - podkreślił.

Generał tłumaczył, że szkolenie żołnierza WOT "trwa minimum sto dwadzieścia cztery dni w ciągu trzech lat, po tych trzech latach jest poddawany tak zwanej certyfikacji, czyli uzyskuje status, który w NATO, w krajach sojuszu nazywa się combat ready i jest gotowy wtedy do walki". "Kluczem w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej jest pewna odmienność od zawodowej służby wojskowej i danie naszym żołnierzom szansy pogodzenia bycia aktywnym zawodowo, na polu cywilnym, w kwestii rodziny właśnie ze służbą wojskową" - dodał.

Czytaj też: Nowe przepisy ws. zakupów sprzętu i uzbrojenia dla WOT. Co zmieniają?

Dowódca WOT 31 maja złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dziewiątego czerwca śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie znieważania żołnierzy, tj. o czyn z art. 216 Kodeksu karnego, który zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Znieważenie miało mieć miejsce na jednym z portali internetowych.

"Powiadomiłem Prokuraturę Rejonową w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zniesławieniu żołnierzy Wojska Polskiego, konkretnie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej" - przypomniał gen. Kukuła. "Tolerujemy krytykę, tolerujemy odmienne punkty widzenia, powiem więcej - uważnie się nawet w nie wsłuchujemy, są one absolutnie niezbędne i stanowią pewną sferę wolności, której jesteśmy w stanie również bronić i jesteśmy do tego powołani, ale nie możemy tolerować nazywania żołnierza Wojska Polskiego bandytą czy też kapusiem" - dodał generał.

WOT to najmłodszy, piąty rodzaj sił zbrojnych. Według założeń MON obrona terytorialna ma w 2018 r. liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 - 53 tys. Misją formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona, a także wspieranie lokalnych społeczności m.in. poprzez reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków. Mottem WOT są słowa "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Janek 2017-06-28 09:24:40
    Do Szwejk Bond: WOT będą szkoleni przez najlepszych Polskich komandosów, tych samych, którzy przygotowali udany plan odbicia zakładników w Afganistanie i przedszkoli Afgańskich żołnierzy do tego zadania. Uwolnili zakładników bez strat własnych. Cieszę się, że żołnierze WOT będą również prowadzić rozpoznanie w swoim otoczeniu ponieważ nie możemy dopuścić żeby w Polsce pojawiły się zielone ludziki wywołujące konflikty zbrojne jak ma to miejsce na Ukrainie.
  • Szwejk Bond 2017-06-27 10:49:32
    Strata kasy. Harcerze z karabinami nie są w stanie stawić czoła nowoczesnej armii. Co do "kapusiów", sami oficerowie WOT potwierdzili że jednym z zadań "żołnierzy" WOT będzie rozpoznanie otoczenia w którym żyją na codzień. Jak nazwać takie działania? Po co ich zwierzchnikom taka wiedza? Stawiania takich zadań jako żywo przypomina praktyki z niechlubnych czasów naszej historii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA