REKLAMA

Obrona Terytorialna, rekrutacja: Do wojsk może dostać się każdy. Kwalifikacje są zbyt niskie?

  • Autor: PAP/AT
  • 14 grudnia 2016 06:28
Obrona Terytorialna, rekrutacja: Do wojsk może dostać się każdy. Kwalifikacje są zbyt niskie? Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają być w każdym powiecie, gotowi do niesienia pomocy w działaniach bojowych i innych zagrożeniach kryzysowych

Ministerstwo Obrony Narodowej chce zrekrutować ponad 50 tys. ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej. Nawet kosztem wymaganych kwalifikacji.

Do nowej formacji zgłaszają się głównie osoby bez pracy i te, które słabo zarabiają. Resort obrony narodowej chce za wszelką cenę zrekrutować ponad 50 tys. ochotników. Nawet kosztem wymaganych kwalifikacji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają być w każdym powiecie, gotowi do niesienia pomocy w działaniach bojowych i innych zagrożeniach kryzysowych. Otrzymają co najmniej 300 zł miesięcznie za samą gotowość i około 200 zł za ćwiczenia zaplanowane na jeden weekend w miesiącu.

Czytaj też: Macierewicz: Obrona terytorialna nowym rodzajem sił zbrojnych

To skusiło - jak pisze "DGP" - niewiele osób. Głównie nieradzących sobie na rynku pracy.

"Wielkiej lawiny chętnych nie ma. Zgłosiło się około 100 kandydatów, z których większość to bezrobotni" - potwierdza major Cezary Pązik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu. Podobnie jest w innych regionach.

Eksperci krytykują zbyt łagodne kryteria przyjmowania do formacji. Uważają, że z niewykwalifikowanych osób wojsko nie będzie mieć korzyści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Robo 2016-12-17 16:03:07
    Nazwac to po polsku - Pospolite Ruszenie - i bedzie nabor.
  • Manfred 2016-12-14 11:44:32
    A może min. Macierewicz Antoni raczy wyjaśnić uprzejmie społeczeństwu, po co te wydatki na obronę terytorialną skoro jest to nabór z ulicy, bez przygotowania zawodowego i określonych kwalifikacji moralnych, przeważnie bezrobotni. Pierwszy podmuch wojenny zmiecie z pola widzenia krajobraz "ołowianych żołnierzyków" zanim się zorientują co się dzieje. Mówił: stary wiarus.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA