REKLAMA

Obrona Terytorialna. Trzy brygady w tym roku, trzy w przyszłym

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 21 marca 2016 05:19
Obrona Terytorialna. Trzy brygady w tym roku, trzy w przyszłym Żołnierze Obrony Terytorialnej uczyć się będą musztry, regulaminów, taktyki, a także będą mieć szkolenia z wychowania patriotycznego oraz strzelania (Fot.Łukasz Kermel arch.17 WBZ)

• Obrona Terytorialna to jedno z kluczowych zadań MON na najbliższe lata.
• Wiceminister obrony Bartosz Kownacki mówi, że w drugim kwartale będziemy mieli już gotowe założenia do ustawy. Ale zaznacza, że OT z prawdziwego zdarzenia buduje się przez pokolenia.
• Docelowo mają powstać 364 kompanie pogrupowane terytorialnie i zgrupowane w 86 batalionach.

Jaka dokładnie będzie koncepcja organizacji, budowy i funkcjonowania Obrony Terytorialnej oraz jaki jest stan przygotowań do jej utworzenia?

Bartosz Kownacki, wiceminister resortu obrony narodowej podkreśla wagę tego projektu dla resortu obrony narodowej. - Obrona Terytorialna, to jedno z kluczowych zadań MON na rok 2016 i kolejne lata - zapewnia wiceminister.

- Budowa sił OT zyskuje wreszcie takie znaczenie, jakie powinna mieć przez ostatnie 25 lat. Chcielibyśmy podkreślić, że to na razie prezentacja koncepcji. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze jednostki OT będą gotowe. Wszyscy wiemy, jak wielkie ma to znaczenie, ale OT z prawdziwego zdarzenia buduje się przez pokolenia – mówi wiceminister Kownacki.

Zdaniem wiceministra posiedzenia komisji w sejmie i senacie są wciąż okazją do prawdziwej dyskusji nt. OT, zgłaszania postulatów, uwag i propozycji do zmian w koncepcji. - Dziś jest jeszcze szansa na doprecyzowanie i korekty pewnych rozwiązań, bo w drugim kwartale będziemy mieli już gotowe założenia do ustawy – podkreśla wiceminister.

Koncepcja będzie niejawna

Płk dr Grzegorz Kwaśniak, powołany przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na pełnomocnika MON ds. utworzenia obrony terytorialnej zastrzega, że materiały, które przedstawia np. senatorom są syntetycznym opracowaniem, a cała koncepcja jest dokumentem szerszym i ze zrozumiałych względów będzie niejawna. Ostateczny kształt koncepcji wkrótce trafi do zatwierdzenia przez ministra obrony narodowej.

Obrona terytorialna jest i będzie pełnoprawną częścią armii polskiej - powiedział także w sobotę w Mińsku Mazowieckim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych i klas mundurowych.

W Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ponad 200 członków największych w kraju organizacji proobronnych, związków strzeleckich oraz uczniów klas mundurowych brało udział w szkoleniu ze współdziałania z żołnierzami żandarmerii. Szkolenie zorganizowało Biuro ds. proobronnych MON oraz Komenda Główna Żadnarmerii Wojskowej.

Płk Kwaśniak przypomina zasady funkcjonowania systemu obrony terytorialnej na każdym z trzech poziomów administracji kraju, z którą jest ściśle powiązany. Najwyższy jest poziom strategiczny, czyli krajowy gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny będzie poziom operacyjny, czyli wojewódzki.

W każdym województwie będzie dowództwo brygady OT, z wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie ze względu na obszar i liczbę ludności będą potrzebne dwa dowództwa. Dodatkowo w każdym mieście wojewódzkim będzie jeden batalion obrony terytorialnej. Podobnie w niektórych innych większych miastach, może być dodatkowy pododdział OT.

Najniższym poziomem będzie poziom taktyczny, powiatowy. W każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania obrony terytorialnej. Docelowo, za kilka lat, powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w 86 batalionach.

Brygady, bataliony, kompanie

Pułkownik potwierdza, że w pierwszym etapie, który w zasadzie już się rozpoczął, będą utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej. W następnym etapie zostaną sformowane, od początku 2017 roku, kolejne 3 brygady. Do końca 2019 roku planowane jest zakończenie etapu organizacyjnego.

Według założeń koncepcji brygada będzie liczyła od 1500 do 2500 żołnierzy. W skali kraju będzie to około 35 000 żołnierzy. Do służby w oddziałach OT będą przyjmowani tylko żołnierze ochotnicy, a także oficerowie, podoficerowie i szeregowi, którzy już są w rezerwie.

- Sformowanie brygad nie kończy całego procesu. Każdą jednostkę po sformowaniu trzeba poddać szkoleniu, które podobnie jak w wojskach operacyjnych, podzielone będzie na trzyletnie okresy. Zakończenie procesu planowane jest na koniec 2021 r. – mówi pełnomocnik ds. OT.

Szkolenie podstawowe

Płk Kwaśniak zapewnia, że szkolenie będzie się odbywało na trzech poziomach. Szkolenie na terenie powiatu będzie stanowiło podstawę i zajmie około 80% czasu. Drugim poziomem będzie szkolenie specjalistyczne w wojewódzkich ośrodkach szkolenia zlokalizowanych przy dowództwach brygad, a trzecim, krajowym szkolenie na terenie ośrodków poligonowych, gdzie będzie można zgrywać działanie pododdziałów.

Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień SG WP płk Krzysztof Gaj podkreśla z kolei, że tworzone w województwach brygady nie będą takie same. Skład i zadania brygady będą zależały od specyfiki województwa.

Czytaj też: Antoni Macierewicz: obrona terytorialna integralną częścią armii

Na razie posłowie i senatorowie w parlamencie w gruncie rzeczy zgadzają się, że powstanie siły OT będzie, ważnym atutem Polski w budowaniu systemu odstraszania ewentualnego przeciwnika. Zastanawiają się jednak np. nad kwestiami, dotyczącymi najlepszej dyslokacji jednostek i pododdziałów, ich wyposażenia i uzbrojenia, także w starą broń pancerną. Nad pragmatyką służby, szkoleniem, miejscach przechowywania broni i oczywiście kosztami tego przedsięwzięcia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Szopen 52 2016-05-31 09:26:14
  CZEKAMY WCIĄŻ NA POWSZECHNĄ OBRONĘ CYWILNĄ, KTÓRA DOTRZE I DO NAJMNIEJSZYCH SOŁECTW; BO TYLKO WTEDY MY SAMI POCZUJEMY SIĘ NAPRAWDĘ BEZPIECZNIEJSI !!!!
 • s 2016-03-21 14:31:26
  Platformersi siedzieć proszę cicho .Tak jak pisze Wojtas nawet 20000 sztuk broni ręcznej ostatnio opchneliście .Wciąż słyszę słowa Tuska że nie warto się zbroić bo nie mamy wrogów a tu nawet teraz Niemcy grożą interwencją .W Platwormie były nawet pomysły żeby Grom rozwiązać bo to kosztuje.Mam nadzieję że teraz uzupełnią zapasy żeby i dla mnie w razie czego starczyło
 • wiem bo widziałem 2016-03-21 14:03:41
  Do Wojtas: Widzę, że marzy Ci się PRL-owskie OTK (Obrona Terytorialna Kraju). Choć prestiżu to nie miało żadnego a Ich broń to była "łopata-ziemia", to i tak było to lepsze niż klęcznik.
 • Sk 2016-03-21 14:01:39
  Najważniejsza będzie jakość sprzętu przeciwczołgowego ( butelki z benzyną chyba nie wystarczą) i przeciwsamolotowego?,który trafi do odpowiednio przygotowanych i przeszkolonych ludzi. A co z łukami ,kuszami ( do cichej walki wręcz) i pistoletami i karabinkami do walki w półdystansie? Tarcza antyrakietowa i drony to oddzielna bajka?
 • Zbyszek 2016-03-21 11:52:06
  Po to zniszczono PRL i wszystko co sprawnie funkcjonowało, by obecnie przeznaczać środki budżetowe na odbudowę tego co zniszczono, a nie na potrzeby Człowieka. Pamiętacie zapewne hasła wznoszone w Sierpniu 1980 roku, jeżeli nie to przypomnę jedno z wielu. Oto hasło - "Socjalizm TAK, Wypaczenia NIE". A obecnie jak ono brzmi? Moim zdaniem brzmi ono - "Socjalizm NIE , Wypaczenia TAK". Czy o take Polske walczyła Solidarność?
 • Wojtas 2016-03-21 11:45:58
  Brawo, wreszcie! A platformersi znowu coś marudzą, a w 8 lat prawie całkiem nas rozbroili, więc teraz cicho sza i do kąta!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA