REKLAMA

Obywatele Nauki: Reformie szkolnictwa musi towarzyszyć wzrost finansowania

  • Autor: PAP/AT
  • 21 września 2017 12:16
Obywatele Nauki: Reformie szkolnictwa musi towarzyszyć wzrost finansowania (fot.fotolia)

Jeżeli będziemy mieli ten sam budżet i będziemy zmieniać strukturalnie, wewnętrznie uczelnie to wielkie uczelnie będą się bogacić, a małe będą biednieć – powiedział przedstawiciel ruchu Obywatele Nauki dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, odnosząc się do projektu tzw. Ustawy 2.0.

• Nowa ustawa dotycząca uczelni idzie w dobrym kierunku - ocenił.

• Reformom musi jednak towarzyszyć wzrost finansowania – zaznaczył.

"Jeśli chodzi o kierunkowe cechy proponowanej ustawy, to ona idzie w bardzo dobrym kierunku" - powiedział dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò z ruchu Obywatele Nauki. Wyjaśnił, że ma na myśli to, że ustawa kładzie nacisk na autonomię uczelni oraz na możliwość ich wewnętrznego zróżnicowania.

Zaznaczył, że uczelnie, w których dominują środowiska bardzo dynamiczne naukowo, otwarte na świat, korzystające z umiędzynarodowienia, przyciągające badaczy z zagranicy, znacznie zmienią wewnętrzną strukturę.

Jego zdaniem będzie jednak bardzo dużo uczelni, które nie wykorzystają szansy i zachowają obecną strukturę i będą działać jak dotąd. "To będą uczelnie, które nie skorzystają na tej zmianie" - uznał przedstawiciel ON.

Zaznaczył, że reforma - jak i "każda zmiana szokowa" nie przyniesie właściwych owoców, jeśli nie będzie połączona z podniesieniem finansowania na naukę i szkolnictwo wyższe.

"Jeżeli będziemy mieli ten sam budżet i będziemy zmieniać strukturalnie, wewnętrznie uczelnie (…) to wielkie uczelnie będą się bogacić, a małe będą biednieć. I to jest rozwiązanie, które by było bardzo szkodliwe dla Polski. Natomiast, jeżeli wraz z czasem wprowadzania tej ustawy będzie się podnosić budżet na naukę i szkolnictwo wyższe, to istnieje możliwość dobrego wykorzystania tego prawa - tak, że uczelnie będą się rozwijać, ale w sposób zrównoważony. I to jest bardzo ważne" - powiedział.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki, który odbywał się 19 i 20 września w Krakowie, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA