REKLAMA

"Obywatele PRL" uniemożliwiali dzieciom odwiedzenie Sejmu

  • Autor: PAP/rs
  • 12 kwietnia 2018 12:07
"Obywatele PRL" uniemożliwiali dzieciom odwiedzenie Sejmu Ci, których zwą Obywatelami PRL uniemożliwiali dzieciom odwiedzenie Sejmu - twierdzi marszałek Sejmu Marek Kuchciński (Fot. markkuchcinski.pl)

Ci, których zwą Obywatelami PRL, chcieli przeszkodzić w modlitwie za dusze 96 ofiar smoleńskiej tragedii, a później uniemożliwiali dzieciom odwiedzenie Sejmu - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński odnosząc się do protestu Obywateli RP w biurze przepustek Sejmu.

W Sejmie doszło do blokady biura przepustek przez grupę ok. 20 osób związanych z ruchem Obywatele RP. Jak argumentowali, w lipcu 2016 roku marszałek Marek Kuchciński "wydał rozporządzenie umożliwiające mu odmowę wstępu na teren Sejmu dowolnie wybranym osobom".

W efekcie kilkudziesięciu aktywistów organizacji miało zostać pozbawionych prawa wstępu do Sejmu za demonstrowanie na jego terenie. Po północy Straż Marszałkowska wyniosła okupujących. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka podkreślił, że akcja naruszała przepisy i w znaczący sposób paraliżowała wstęp na teren parlamentu.

- Ci, których zwą Obywatelami PRL, chcieli przeszkodzić w modlitwie za dusze 96 ofiar smoleńskiej tragedii. Później uniemożliwiali dzieciom odwiedzenie Sejmu - napisał na Twitterze Kuchciński. - Widać, że płynąca z totalnej porażki frustracja rodzi agresję, a ta prowadzi do jeszcze większej kompromitacji - ocenił marszałek.

We wtorek podczas wieczornych obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej Obywatele RP zorganizowali kontrmanifestację na Krakowskim Przedmieściu. Uczestnicy trzymali białe róże i skandowali m.in. "Samowola budowlana musi zostać rozebrana", "Polska Warszawa nie Jarosława", "Przyszliśmy po Prawo i Sprawiedliwość".

Obywatele RP poinformowali na Twitterze, że w związku z środową okupacją biura przepustek Sejmu policja postawiła grupie aktywistów zarzuty z art. 193 Kk, który dotyczy naruszenia miru domowego. - Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - stanowi przepis.

- Szef Straży Marszałkowskiej jest zobowiązany pilnować porządku w parlamencie. Nie może dopuszczać na teren Sejmu osób, które w oczywisty sposób głoszą hasła na przykład blokady parlamentu - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentując blokadę sejmowego biura przepustek przez Obywateli RP. Czytaj: Adam Bielan: Obywatele RP przekroczyli prawo

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA