REKLAMA

Obywatelski Parlament Seniorów: To uczestnicy i ranga problemów tworzą etos OPS

  • Autor: PAP/JS
  • 03 października 2016 14:49
Obywatelski Parlament Seniorów: To uczestnicy i ranga problemów tworzą etos OPS Wśród gości sesji plenarnej OPS byli m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz (senioralna.um.warszawa.pl)

To nie miejsce i komfort obrad, ale uczestnicy i ranga problemów tworzą etos Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów – powiedziała podczas sesji inaugurującej drugą kadencję OPS jego przewodnicząca Krystyna Lewkowicz.

Obywatelski Parlament Seniorów zebrał się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Poprzednie, pierwsze inaugurujące działalność OPS posiedzenie odbyło się 1 października ub.r. w gmachu Sejmu. Organizatorzy spodziewali się, że także tegoroczne posiedzenie zostanie tam zorganizowane, ale sejmowa komisja polityki senioralnej wycofała rekomendację dla przedsięwzięcia. Zamiast OPS, w Sejmie 1 października br. odbyła się konferencja "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami".

Lewkowicz nawiązała do słów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który na posiedzeniu izby w połowie września - w reakcji na wniosek wiceprzewodniczącego komisji senioralnej Michała Szczerby (PO) o przerwę w obradach i przygotowanie informacji ws. przygotowań do drugiej sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - powiedział: - Komisja senioralna wycofała rekomendację patronatu nad tym przedsięwzięciem. Przychyliłem się do tej rekomendacji i sprawy nie ma - powiedział.

Lewkowicz w reakcji na tę wypowiedź, stwierdziła: - My mówimy kategorycznie - jest sprawa, jest Obywatelski Parlament Seniorów"

Mówiła, że niemożność zorganizowania sesji w Sejmie miała skutek organizacyjny. - Nie mogliśmy zapewnić państwu hoteli i nie mogliśmy zrefundować kosztów podróży, ale nie może to mieć jakiegokolwiek znaczenia dla dalszego bytu tej wielkiej, oddolnej inicjatywy społecznej jaką jest Obywatelski Parlament Seniorów - powiedziała.

- To nie miejsce i komfort obrad, ale uczestnicy i ranga problemów tworzą etos tego zgromadzenia, a o dalszym bycie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów mogą decydować tylko oni sami - dodała.

Wśród gości sesji plenarnej OPS byli m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz, Ewa Kopacz (PO), szef ludowców Władysław Kosiniak Kamysz, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W regulaminie OPS zaznaczono, że Obywatelski Parlament Seniorów ma "charakter apolityczny i neutralny światopoglądowo, jednak jest otwarty na partnerstwo i konstruktywny dialog i współpracę ze wszelkimi świeckimi i kościelnymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów oraz innymi organizacjami senioralnymi, dla wspólnego rozwiązywania problemów senioralnych i tworzenia godnych warunków życia osób starszych".

OPS jest organizacją środowisk polskich seniorów - Uniwersytetów Trzeciego Wieku; Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; gminnych i miejskich rad seniorów oraz innych organizacji senioralnych.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r.; przypada 1 października. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu, z inicjatywy Parlamentu Europejskiego odbył się Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA