REKLAMA

Od 2017 roku bez opłat za zezwolenia na przewozy na Białoruś

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 17 marca 2016 11:39
Od 2017 roku bez opłat za zezwolenia na przewozy na Białoruś Posiedzenie polsko-białoruskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych (fot. mib.gov.pl)

• W dniach 15-16 marca w Warszawie odbyło się posiedzenie polsko-białoruskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.
• Delegacji polskiej przewodniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, delegacji białoruskiej - zastępca ministra transportu i komunikacji Republiki Białoruś Aleksandr Szyszko.

W rozmowach brali również udział przedstawiciele polskich i białoruskich organizacji zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych.

- Decyzje przyjęte podczas posiedzenia Komisji Mieszanej, w szczególności odstąpienie od płatnych zezwoleń, pozwolą na przywrócenie zasad równej konkurencji dla polskich przewoźników drogowych w stosunku do przewoźników białoruskich oraz z innych państw, którzy operują na białoruskim rynku transportowym - powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Podczas posiedzenia Komisji uzgodniono, że wymiana zezwoleń na przewozy drogowe rzeczy między Polską a Białorusią będzie dokonywana na zasadzie parytetu, bez pobierania opłat.  

Na 2017 rok ustalono wstępny kontyngent zezwoleń dla każdej ze stron na poziomie 188 tys. zezwoleń, niepodlegających opłacie, w tym:

• 160 tys. zezwoleń dwustronnych/tranzytowych,

•  20 tys. zezwoleń tranzytowych,

• 8 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich.

W zakresie regularnych międzynarodowych przewozów drogowych osób uzgodniono zniesienie dotychczasowych barier administracyjnych. Odstąpiono od limitowania ilości linii regularnych, funkcjonujących na danym połączeniu.

Zwiększono kontyngent zezwoleń na nieregularne przewozy drogowe osób z 700 do 900 zezwoleń dla każdej ze stron. Wszystkie zezwolenia nie będą podlegały opłacie.   

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA