REKLAMA

Od września koniec z godzinami karcianymi. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 17 lutego 2016 12:40
Od września koniec z godzinami karcianymi. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie Na wtorkowym (16 lutego) posiedzeniu, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela (fot. twitter.com/KPRM)

· Na wtorkowym (16 lutego) posiedzeniu, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
· Od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane.
· Przepisy dotyczące czasu pracy nauczycieli, to wypełnienie zobowiązań premier Beaty Szydło, zawartych w wygłoszonym exposé.

Rząd przyjął wczoraj, 16 lutego, projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Najważniejsze punkty ustawy to zmiany dotyczące sposobu realizowania tygodniowego czasu pracy nauczycieli oraz w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli.

Jak zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, przyjęcie przez rząd projektu oznacza, że od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane.

Obecnie każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musi poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne. Nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej - jedną godzinę. W związku z likwidacją obowiązku prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w dotychczasowej formule, zaproponowano zniesienie obowiązku ich rejestrowania i rozliczania. Jak twierdzi MEN, jest to rozwiązanie korzystne dla nauczycieli, bo oznacza odciążenie ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych.

W nowelizacji uporządkowano i unowocześniono też przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Przeniesiono na poziom ustawy rozwiązania dotyczące praw i obowiązków uczestników tego postępowania.

Ponadto przewidziano objęcie wszystkich nauczycieli przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej. Rozszerzono także w stosunku do nich wymóg niekaralności. Nowe regulacje mają uniemożliwić zatrudnienie w charakterze nauczyciela w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i nie korzysta z praw publicznych.

Przepisy przewidują także stworzenie rejestru, który będzie prowadzony przez Ministra Edukacji Narodowej. Ma to być skuteczne narzędzie niedopuszczające do pracy z dziećmi nauczycieli ukaranych najwyższymi karami dyscyplinarnymi – zwolnienia z pracy z zakazem przyjęcia do pracy w oświacie przez 3 lata oraz wydalenia z zawodu.

Zaproponowano również przepisy, które ułatwią planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym Minister Edukacji Narodowej przyznał tytuł honorowy profesora oświaty. Tytuł ten jest nadawany nauczycielom, którzy w trakcie wieloletniej pracy pedagogicznej wyróżnili się wybitnymi osiągnięciami pedagogicznymi.

Kandydaci do tytułu muszą legitymować się 20-letnim stażem pracy w zawodzie, w tym co najmniej 10-letnim okresem pracy na stanowisku nauczyciela dyplomowanego. Każdy uhonorowany otrzymuje jednorazową gratyfikację – 18 tys. zł brutto. Począwszy od 2017 r. na ten cel trzeba będzie przeznaczać z budżetu państwa do 450 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA