REKLAMA

Odebrali im prawo jazdy, ale jeżdżą z dokumentem... od starosty. Niebezpieczna luka w prawie

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 30 grudnia 2015 07:46
Odebrali im prawo jazdy, ale jeżdżą z dokumentem... od starosty. Niebezpieczna luka w prawie Kierowcom wydawano wtórniki praw jazdy mimo, że wcześniej utracili je za granicą za jazdę po alkoholu. (fot. KWP Bydgoszcz/YouTube)

Według informacji NIK tysiącom kierowców wydawano wtórniki praw jazdy, mimo, że wcześniej utracili je za granicą, np. za jazdę po alkoholu. – To gigantyczna luka, zatrważające informacje – uważają posłowie sejmowej komisji.

Najwyższa Izba Kontroli w ostatnim raporcie negatywnie ocenia funkcjonowanie systemu nadawania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym jakość działań prowadzonych w obszarze szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców.

W opinii NIK nałożone na starostów i marszałków województw ustawowe obowiązki w zakresie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz wydawania im uprawnień do kierowania pojazdami, wykonywane były nierzetelnie i z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

Szczegółowe omówienie raportu NIK na temat nadawania uprawnień do kierowania pojazdami przeczytasz tutaj.

Wtórniki wydawano osobom, którym zabrano prawa jazdy

Jeden z poważniejszych zarzutów NIK związany jest nieskutecznymi działaniami starostw w zakresie eliminowania z dróg osób, które nie mają uprawnień do kierowania pojazdami. Izba szacuje, że po polskich drogach porusza się około 500 tys. takich osób.

Jak podkreśla wiceprezes NIK Wojciech Kutyła skontrolowane przez Izbę starostwa powszechnie nie wykorzystywały możliwości bezpłatnego dostępu do informacji o kierującym, zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców. Informacje te mogłyby być wykorzystywane przede wszystkim w celu weryfikacji składanych – pod rygorem odpowiedzialności karnej – oświadczeń o zagubieniu prawa jazdy.

Całość materiału na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA