REKLAMA

Odznaczenia: Jest Krzyż Wschodni, będzie Zachodni

  • Autor: GP
  • 23 grudnia 2016 14:59
Odznaczenia: Jest Krzyż Wschodni, będzie Zachodni Polskie medale muszą mieć umocowanie w ustawach. (fot.:Lars Plougmann/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Media przewidują, że po Krzyżu Wschodnim zobaczymy Krzyż Zachodni. Pierwszy to już obowiązujące odznaczenie dla obcokrajowców.
• Krzyż Zachodni ma być przyznawany ludziom, którzy pomagali Polakom w trudnych latach 1939 do 1989.

Do nowego pomysłu odznaczenia państwowego dotarli dziennikarze "Rzeczpospolitej". W piątkowym wydaniu (23 grudnia) można było przeczytać, że pojawił się pomysł przyznawania medalu, który nosiłby nazwę Krzyża Zachodniego.

To odznaczenie ma analogiczną nazwę do przegłosowanego niedawno w Sejmie Krzyża Wschodniego. Ustawę, która wprowadziła to drugie odznaczenie, udało się przyjąć w listopadzie.

Jeśli propozycja Krzyża Zachodniego znajdzie poparcie, możemy szybko zobaczyć projekt i nową ustawę.

Założeniem tego pomysłu jest honorowanie w imieniu Rzeczpospolitej obcokrajowców, którzy w 1939 do 1989 nieśli pomoc obywatelom RP. To okres bezpośrednio obejmujący II wojnę światową i Polską Rzeczpospolitą Ludową.

Pomysł na łamach "Rzeczpospolitej" zaprezentował i scharakteryzował senator Jan Żaryn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA