REKLAMA

Opiekunowie osób niepełnosprawnych na emeryturach i rentach piszą do prezydenta Dudy

 • Autor: AKC
 • 25 kwietnia 2018 10:00
Opiekunowie osób niepełnosprawnych na emeryturach i rentach piszą do prezydenta Dudy Emerytowani opiekunowie apelują do prezydenta o pilną reakcję (fot.shutterstock)

Kolejna grupa opiekunów i opiekunek osób niepełnosprawnych wysłała list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Matki i ojcowie będący na emeryturach i rentach, a opiekujący się swoimi od urodzenia niepełnosprawnymi dziećmi (dziś już dorosłymi, często w wieku ponad 40 lat) są wykluczeni z dostępu do świadczenia pielęgnacyjnego.

 • Emerytowani i będący na rentach opiekunowie osób niepełnosprawnych apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o pilną reakcję.
 • Jak podkreślają w liście, który skierowali do głowy państwa, ich świadczenia są o kilkaset złotych niższe od świadczenia pielęgnacyjnego.
 • Od lat mają jeden postulat. Domagają się zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych i udostępnienia im świadczenia pielęgnacyjnego.

"Zwracamy się do pana w imieniu starszych opiekunek (bo większość z nas to kobiety) osób niepełnosprawnych, będących na emeryturach i rentach, a wykluczonych z dostępu do świadczenia pielęgnacyjnego. Nie mamy do niego prawa, ponieważ pracowałyśmy zawodowo, łącząc pracę z opieką nad naszymi dziećmi. Obecnie przysługują nam jedynie groszowe emerytury i renty z tytułu wykonywania w przeszłości pracy zawodowej. Nasze świadczenia są często o kilkaset złotych niższe od świadczenia pielęgnacyjnego" - piszą w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

W skierowanych do prezydenta słowach podkreślają, że spisywanie postulatów naprędce, na sejmowym korytarzu nie jest potrzebne.

"Był Pan u rodziców osób niepełnosprawnych i ich dzieci na korytarzu sejmowym. Widział pan ich rozpacz i gniew. Od tej chwili powinien pan wiedzieć, jak postąpić. Postulaty środowiska są znane posłom i Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej"- piszą opiekunki.

I dodają, że podobnie jak rodzice dorosłych dzieci niepełnosprawnych, one też stały sejmowych komisjach i słały petycje. Tyle, że bez rezultatu.

"O co walczyłyśmy? O sprawiedliwe traktowanie wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych od urodzenia: dzieci i tych już w tej chwili dorosłych, w wieku często ponad 40 lat. Podczas gdy opiekunowie od nas młodsi otrzymują 1477 zł świadczenia pielęgnacyjnego, my do tego świadczenia nie mamy prawa - żyjemy jedynie z naszych groszowych emerytur lub rent. A przecież jesteśmy takimi samymi rodzicami, choć często w jeszcze trudniejszej sytuacji, bo po dziesiątkach lat opieki nad naszymi dziećmi cierpimy na schorzenia kręgosłupa od dźwigania, choroby układu krążenia, stawów. Często samotnie, bez mężów, borykamy się z losem" - piszą w liście do prezydenta.

Czytaj także: Krzysztof Michałkiewicz: Rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali

W petycji z 24 lutego 2017 r. opiekunki na rentach i emeryturach wniosły do Senatu o zmianę
ustawy o świadczeniach rodzinnych wykluczającej je z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

"Nasze apele spotkały się z pozytywną opinią Biura Analiz Sejmowych, ale ministerstwo nie wyraziło zgody na zmiany w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego lub na prawo wyboru korzystniejszego świadczenia. Tym się różnimy od innych rodziców ON. Nie otrzymujemy za naszą pracę opiekuńczą ani złotówki. My nie możemy okupować Sejmu, nasze dzieci, choć wedle metryki dorosłe – nie mogą zostać bez opieki, a my nie mamy zdrowia, aby spędzać dni i noce na sejmowej posadzce. Nie możemy walczyć tak, jak młodsze opiekunki, dlatego pozostajemy niezauważone. A jesteśmy równie zdesperowane. Jako samotne stare matki czujemy się bezsilne i rozczarowane brakiem systemowej pomocy. Nasza grupa od lat ma jeden postulat: domagamy się zmiany ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i udostępnienia nam świadczenia pielęgnacyjnego. Każdy opiekun chorego od urodzenia dziecka rezygnuje ze swojego życia i poświęca dziecku. Każdy zasługuje na wsparcie i my takiej pomocy oczekujemy" - piszą w liście.

Jednocześnie podkreślają, że popierają postulaty Społecznego Komitetu Rodziców i Opiekunów Dzieci i Dorosłych z Niepełnosprawnością #Jesteśmy.

"Różne są choroby i wypadki, ale nasz los jest wspólny: wyręczamy w pracy instytucje państwowe! Wbrew Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i wbrew Protokołowi Fakultatywnemu. Polska nie realizuje założeń Konwencji, a Protokołu nie ratyfikowała. Apelujemy o szacunek dla nas, starych matek, zapomnianych przez państwo. Apelujemy do pana jako do głowy państwa o pilną reakcję".

Osiągnęli porozumienie?

Protestujący opiekunowie osób niepełnosprawnych osiągnęli już wszystko to, co zapowiadali - ocenił kilka dni temu pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Zapewnił też, że rząd pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi i chce, by jak najszybciej weszły one w życie. We wtorek przedstawiono protestującym porozumienie, które zawiera zobowiązanie do podniesienia z dniem 1 czerwca renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury. 

Zaproponowane rozwiązania nie spodobały się protestującym, ale ostatecznie je podpisano. 

Czytaj też: Jest porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych, ale protest w Sejmie trwa

Ze strony rządu porozumienie podpisali minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Ze strony organizacji pozarządowych dokument podpisały m.in.: Fundacja Aktywizacja, Fundacja Integracja, Fundacja Pomóż Innym, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Szansa dla Niewidomych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Laura Miletich 2018-04-26 05:55:13
  Nowoczesna powinna byc ukarana na wprowadzenie niepelnosprawne dzieci do korytarzy Parlamentu,skazujac je na tylodniowe meczarnie .To jest znecanie sie nad tymi dziecmi.W czarnych marszach domagali sie ich smierci teraz znecaja sie nad nimi trzymajac je bez jakichkolwiek wygod .Jest prawo za znecanie sie nad zwierzetami a tutaj mamy publiczne znecanie sie nad bezbronnymi dziecmi.Nowoczesna bezkarnie wykorzystuje naiwnosc wyrodnych matek -bo dobra matka powinna zapewnic dziecku spokoj,wygode i bezpieczenstwo-te strajkujace pod opieka Nowoczesnej nie wiedza nic o milosci do dziecka,ta bezkarnosc powinna byc ukarana
 • Rolniczka 2018-04-25 14:59:06
  Ą co z opiekunami starych rodziców z I gr ? Musiałam zrezygnować z pracy a opiekuńczego nie dostaje bo męża pensja i mamy emerytura na 3 osoby przekraczają kwotę 800 zl. Tyle , że maz ma swoją Mamę, która z nami nie mieszka i jej też trzeba pomagać bo tez jest inwalidka 1 gr A gdzie jest tfu Kaja Godek i Korzekwa? Nie widzę ich na strajku Nie słyszę poparcia kościoła A to oni zadają rodzenia dzieci z wadami genetycznymi a kasy na nie i pomoc rodzicom jakoś dawać nie chcą
 • PRL=auta dla inwalidów 2018-04-25 13:01:21
  niezbedna jest prawna ochrona pracujacych inwalidów w pracy, zakaz zwalniania, zasiłki na rehabilitację, leki, leczenie. W PRL dawano inwalidom auta, sanatoria, .....
 • stary polak 2018-04-25 11:45:12
  Dla mnie to obrzydliwe ,nie to że niepełnosprawni czegoś się domagają ale że grają na tym ci demontarzyści Polski.Te wredne hipokryty nic nie załatwili żeby teraz mieć paliwo przeciw władzy.Na to też poszli niektórzy opiekunowie tych biednych niepełnosprawnych.PIS za mało ujawnia tą hipokryzję.Chociażby wczoraj ta gęba demontarzysty .Rozwalił stocznie za ciepła posadkę.To o czym wiemy szaraki.A czego nie wiemy??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA