REKLAMA

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami chcą podwyżki renty socjalnej

  • Autor: PAP/JS
  • 28 września 2017 17:30
Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami chcą podwyżki renty socjalnej Od 1 marca renta socjalna wzrosła z 741 zł 35 gr. do 840 z (fot. pixabay.com)

Podwyższenie kwoty renty socjalnej oraz zasiłku pielęgnacyjnego - to główne postulaty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy protestowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

• Od 1 marca renta socjalna wzrosła z 741 zł 35 gr. do 840 zł, z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z 676 zł 75 gr. do 750 zł. Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł.

•  Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które są całkowicie niezdolne do pracy, w powodu niepełnosprawności, która powstała przed ukończeniem 18. roku lub w trakcie nauki do ukończenia 25. roku życia.

Demonstrację zorganizowało środowisko rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych (RON). Protestujący trzymali w ręku transparenty z hasłami: "Głodowe renty", "Rehabilitacja społeczna to fikcja", "Renta socjalna powyżej minimum socjalnego - wstyd".

Iwona Hartwich, opiekująca się chorym synem, powiedziała dziennikarzom, że zebrane pod KPRM osoby protestują przeciw "głodowym świadczeniom". Wyjaśniała, że chodzi m.in. o zasiłek pielęgnacyjny i rentę socjalną. "Przyjechaliśmy w imieniu naszych niesamodzielnych dzieci" - mówiła.

Zaznaczyła, że należy podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego, co najmniej do 500 zł na rękę. "Nikt u nas w kraju nie chce łożyć na osoby niepełnosprawne. Inne państwa UE nie mają takiego problemu z osobami niepełnosprawnymi, jaki my mamy" - oświadczyła.

Hartwich zwróciła uwagę, że pieniądze są niezbędne na rehabilitację osób niepełnosprawnych. "Godzina rehabilitacji to jest średnio koszt 100 zł" - podkreśliła.

Maria Królikowska (RON) zwróciła uwagę, że wszystkie rządy w ciągu ostatnich 11 lat obiecały podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. "Tymczasem cały czas jest ona taka sama. My chcemy urealnienia tej kwoty, skoro państwo stać na dawanie 500 zł bogatym rodzinom, to dlaczego nie stać państwa o zadbanie o osoby niesamodzielne, niepełnosprawne" - mówiła.

Jak zaznaczyła, wysokość zasiłku powinna zależeć od stopnia niesamodzielności osoby niepełnosprawnej. "Te osoby, które wymagają całkowitej opieki, powinny dostać nie 500 zł, a nawet 1 tys. zł" - powiedziała Królikowska. Dodała, że również wysokość renty socjalnej powinna zależeć od stopnia samodzielności. "Dla tych, którzy nie mogą pracować, renta powinna wynosić tyle, ile najniższa krajowa" - powiedziała.

Protestujący złożyli w KPRM petycję. "Po dwóch latach rządów PiS społeczeństwo otrzymało kosztowne programy, których beneficjentami może stać się jedynie nikła cześć środowiska dorosłych, niesamodzielnych osób niepełnosprawnych" - czytamy w niej.

Podkreślono też m.in., że renta socjalna skazuje niesamodzielne osoby niepełnosprawne na ubóstwo oraz "konieczność zabiegania o pomoc z zewnątrz, w efekcie przenosi ich niesamodzielność wynikającą z niepełnosprawności, na sferę ekonomiczną". RON domaga się także corocznej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego i renty socjalnej.

Od 1 marca renta socjalna wzrosła z 741 zł 35 gr. do 840 zł, z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z 676 zł 75 gr. do 750 zł. Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł.

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które są całkowicie niezdolne do pracy, w powodu niepełnosprawności, która powstała przed ukończeniem 18. roku lub w trakcie nauki do ukończenia 25. roku życia. Z kolei zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej powyżej 16 lat, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia, a także osobie, która ukończyła 75 lat.

Według obowiązującego prawa osobom pobierającym rentę socjalną zawiesza się prawo do niej, jeżeli w danym miesiącu osiągnęły przychody o łącznej wysokości wyżej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • taka prawda o PiS 2017-09-28 19:18:06
    Może wreszcie rząd się za to weźmie! Tak gadają o pomocy dla niepełnosprawnych, ale raczej o tych, którzy są jeszcze w brzuchach matek!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA