REKLAMA

Opozycja. W Łodzi ma się rozstrzygnąć spór między Schetyną i Kopacz

  • Autor: GP
  • 19 października 2017 08:55
Opozycja. W Łodzi ma się rozstrzygnąć spór między Schetyną i Kopacz Grzegorz Schetyna sam był pierwszym wiceprzewodniczącym PO. Gdy został liderem formacji, jego miejsce zajęła Ewa Kopacz. (fot.:twitter.com/Platforma_org)

W sobotę (21 października) ma dojść do zmiany statutu PO. Jak spekuluje prasa, zniesieniem funkcji pierwszego przewodniczącego Grzegorz Schetyna chce umniejszyć pozycję Ewy Kopacz.

• Konflikt między Schetyną i Kopacz ma datować się od roku 2015, kiedy politycy wymienili się na fotelu lidera PO.

• Konwencja w Łodzi, na której dojdzie prawdopodobnie do zmiany statutu, jest inauguracją kampanii samorządowej PO.

W PO nadal ma tlić się konflikt o przywództwo, który wydawał się formalnie zażegnany po objęciu steru formacji przez Grzegorza Schetynę. Główną kontrkandydatką w sporze o wyznaczanie kierunku politycznego partii ma być była premier Ewa Kopacz.

Oboje polityków ma ukrywać konflikt przed opinią publiczną, ale napięcie rośnie, jak przekonuje "Super Express" (SE) w czwartek (19 października) W ocenie gazety niebawem dojdzie do próby sił, kiedy w sobotę (21 października) PO w Łodzi będzie miała konwencję.

- Grzegorz Schetyna chce pozbawić Ewę Kopacz stanowiska pierwszej wiceprzewodniczącej - akcentował SE w swojej czwartkowej analizie. - Takie zmiany w statucie partia ma przyjąć w sobotę - konkludował periodyk.

Czytaj też: Jak zagłosuje PiS, gdy sprawa będzie światopoglądowa?

Zapisy regulujące działanie partii mają zlikwidować stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego, co automatycznie usunie z niego Kopacz, a z drugiej strony nie będzie formalnie jej odwołaniem.

Co ciekawe, Schetyna sam piastował to stanowisko, kiedy PO kierował Donald Tusk. Jest ono w statucie partii od 2010 roku, czyli od kryzysu, w czasie którego Schetyna został zdymisjonowany przez Tuska z funkcji szefa MSWiA. Panowie od tego czasu nigdy nie byli już postrzegani jako polityczni sprzymierzeńcy w PO.

 

Politycy PO w czasie spotkania w Świętokrzyskiem, źródło: twitter.com/Platforma_org

 

Jak ocenił narastające napięcia w PO portal naTemat.pl rozgrywka toczy się o ewentualne konsekwencje wyborów samorządowych.

- Grzegorz Schetyna chce zawczasu zlikwidować zagrożenie wewnętrzną krytyką w partii po ewentualnej porażce w wyborach w 2018 - pisał portal polityczny.

Konwencja

Spotkanie w Łodzi lider PO zapowiedział 9 października. Jak podała lokalna gazeta - "Dziennik Łódzki" PO nie oszczędza na spotkaniu i wynajęła halę Expo, by zorganizować spotkanie delegatów.

Czytaj też: Tusk: Zadaniem rządzących w Polsce jest integrować i scalać politycznie Europę

Kluczem programu sobotniego spotkania jest przedstawienie samorządowego programu partii. Na pewno wystąpi sam Grzegorz Schetyna. Można spodziewać się także wystąpienia Tomasza Siemoniaka. Były szef MON koordynuje kampanię samorządową w całym kraju formacji opozycyjnej.

Schetyna - Kopacz to nie jedyny konflikt

Sporo mówi się od lata o rosnącej pozycji Borysa Budki w PO. Poseł i były minister sprawiedliwości miał zbudować popularność ostrymi ocenami polityki PiS wobec sądów.

W rozmowie z portalem Parlamentarny.pl poseł Budka unikał odpowiedzi. - Postanowiłem, że z mediami na ten temat nie rozmawiam. Nie chcę uczestniczyć w medialnym podgrzewaniu atmosfery wokół rzekomej walki w PO - mówił. Całość rozmowy przeczytasz tutaj.

Platforma Obywatelska w ostatnich sondażach poparcia politycznego oscyluje w granicach 18-19 proc. poparcia. Sondaże zobaczysz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA