REKLAMA

Opozycja zjednoczyła siły w sprawie niepełnosprawnych w Sejmie

 • Autor: PAP/PSZ
 • 11 maja 2018 18:29
Opozycja zjednoczyła siły w sprawie niepełnosprawnych w Sejmie Paweł Kukiz zwrócił uwagę, że problemy osób niepełnosprawnych pozostają nierozwiązane od wielu lat (fot. Facebook)

Posłowie PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL podczas wspólnej konferencji prasowej zaapelowali w piątek do prezydenta, rządu i marszałka Kuchcińskiego o podjęcie dialogu z osobami protestującymi w Sejmie, przedstawienia im "konkretnej propozycji" oraz poprawienia warunków ich pobytu w Sejmie.

 • Protest w Sejmie trwa od 18 kwietnia.
 • Kolejne spotkania protestujących z przedstawicielami rządu nie rozwiązują problemu.
 • Opozycja apeluje do rządzących o przedstawienie protestującym "konkretnej propozycji".

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że na zakończonym w czwartek posiedzeniu Sejm nie przyjął ustaw, które spełniałyby postulaty protestujących osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. "Dzisiaj chcielibyśmy zaapelować od rządu o podjęcie natychmiastowych działań, mających na celu zabezpieczenie godnego życia osób niepełnosprawnych" - oświadczyła.

"Tak naprawdę żądamy od marszałka (Sejmu), premiera, prezydenta i wszystkich polityków opcji rządzącej podjęcia dialogu" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że niepełnosprawnym powinna zostać przedstawiona "konkretna propozycja". Prezes PSL zapewnił też, że kluby opozycyjne są gotowe, aby zająć się nią "natychmiast", gdy zostanie złożona w Sejmie.

Podkreślił ponadto, że apel ten nie ma na celu wykorzystanie protestu do celów politycznych, tylko rozwiązanie obecnego kryzysu.

Czytaj także: Protestujący w Sejmie spotkali się z przedstawicielami rządu

Kosiniak-Kamysz zaapelował też do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o "stworzenia osobom niepełnosprawnym jak najlepszych warunków pobytu".

Andrzej Halicki (PO) ocenił z kolei, że rząd powinien wspierać najbardziej potrzebujących, zwłaszcza w sytuacji, "gdy tak chętnie chwali się sukcesami gospodarczymi". Zapewnił, że na czas trwania protestu posłowie klubów opozycyjnych będą wspierać niepełnosprawnych pozostających w Sejmie. "Sekretariaty będą funkcjonować, także jako możliwy do interwencji punkt informacyjny, bo mamy do czynienia także z próbą szykan".

Według niego, protestującym ogranicza się możliwość otwierania okien, dostępu do toalet oraz rehabilitantów. Zwrócił też uwagę na tymczasowe ograniczenie możliwości wejścia na teren parlamentu.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz ocenił, że problemy osób niepełnosprawnych pozostają nierozwiązane od wielu lat. Podkreślił, że priorytetem państwa powinna być pomoc najsłabszym, a takimi są - w jego ocenie - niepełnosprawni.

"W tej kwestii pójdę w koalicję z każdym, bo może ona dotyczyć absolutnie wszystkich; każdy może kiedyś mieć takie dziecko, albo być niepełnosprawnym" - powiedział.

Czytaj również: Protestujący w Sejmie nigdzie się nie ruszą bez podwyżki

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujący od 18 kwietnia w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. W środę Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Drugi postulat to wprowadzenie dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie. Protestujący przedstawili w poniedziałek kolejną propozycję w tej sprawie: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł, co dałoby w sumie 500 zł.

W środę Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Zakłada ona wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Według autorów ustawy, przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Protestujący podkreślali w ostatnich dniach, że ustawa dot. szczególnych rozwiązań dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności nie spełnia ich postulatu dodatku rehabilitacyjnego w postaci 500 zł gotówki. Propozycję rządu nazywali "manipulacją" i podkreślali, że oczekują "żywej gotówki", nie zaś świadczeń rzeczowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA