REKLAMA

Ordynacja wyborcza: Ile posłów zyskałoby PiS po zmianach?

  • Autor: aw
  • 17 października 2017 07:45
Ordynacja wyborcza: Ile posłów zyskałoby PiS po zmianach? W PiS mówi się o podziale Polski na 100 okręgów wyborczych, a nie jak obecnie 41 (fot.shutterstock)

Nie 235, a 257 czy nawet 269 mandatów w Sejmie dla Prawa i Sprawiedliwości? Tyle zyskałaby rządząca partia na zmianie ordynacji wyborczej.

Przypomnijmy - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z posłami PiS 9 października poinformował, że jest już gotowy projekt zmian ordynacji wyborczej.

Jaki to projekt? Jak miał zastrzec Kaczyński, ostateczny kształt zmian "jest jeszcze do decyzji", ale media biorą pod uwagę kilka wariantów.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, w PiS mówi się o podziale Polski na 100 okręgów wyborczych, a nie jak obecnie 41. W każdym byłoby do zdobycia 4-5 mandatów, co gwarantowałoby zgodność wyborów z konstytucją. Według obliczeń socjologa, na którego powołuje się dziennik, PiS miałoby wtedy 269 mandatów (na podstawie wyników z 2015 r.), ale na takim wariancie zyskałaby też Platforma, zaś straciłyby mniejsze partie.

Inne warianty brane ponoć pod uwagę przez prezesa PiS to niemiecki lub węgierski model ordynacji wyborczej. W tym ostatnim PIS mogłoby mieć 275 posłów w Sejmie, ale PO przypadłoby tylko 122 miejsc.

W PiS mówi się też o zmianach ordynacji wyborczej w samorządach.

- Chcemy zmienić ordynację wyborczą jeszcze jesienią tak, aby wykluczyć takie zdarzenia, jak przy ostatnich wyborach samorządowych - zapowiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wśród rozważanych przez partię rozwiązań są m.in. przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie oraz wymiana kadrowa w Państwowej Komisji Wyborczej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA