REKLAMA

Ordynacja wyborcza, Tyszka: Trzeba wprowadzić JOWy na wszystkich szczeblach samorządu

  • Autor: PAP/AT
  • 24 stycznia 2017 11:03
Ordynacja wyborcza, Tyszka: Trzeba wprowadzić JOWy na wszystkich szczeblach samorządu Dyskusyjne jest, czy powinniśmy zachowywać powiaty, bo są bardzo kosztowne - powiedział Tyszka (Stanisław Tyszka, fot.facebook.com/stanislaw.tyszka)

• Nasz projekt zmian w ordynacji wyborczej dotyczy dwóch spraw: Wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach i dwukadencyjności - podkreślił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.
• Zobaczymy, czy PiS poprze nasz pomysł - dodał.

Tyszka pytany w TVP 1 o zapowiadane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej, przypomniał: "Te propozycje złożył Kukiz'15". Powiedział, że przed ok. dwoma miesiącami o kwestii tej dyskutowano podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

"Nasz projekt zmian w ordynacji wyborczej dotyczy dwóch spraw. Przede wszystkim tego, żeby wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze na wszystkich szczeblach samorządu. Dyskusyjne jest, czy powinniśmy zachowywać powiaty, bo są bardzo kosztowne i niewiele Polsce i Polakom pomagają. Drugi element, który zaproponowaliśmy, to dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów" - powiedział.

Czytaj też: PiS przeniesie wybory samorządowe na wiosnę?

Pytany, czy Kukiz'15 poprze propozycję PiS, odpowiedział: "Zobaczymy, czy PiS poprze nasz pomysł - czyli JOW-ów i ewentualnie dwukadencyjności". "PiS musi dojść do porozumienia wewnątrz swojej wielkiej koalicji, bo widzę, że Jarosław Kaczyński w tym momencie ma rozbieżność zdań z wicepremierem Gowinem, dotyczącą tego, czy ta dwukadencyjność ma działać wstecz, czy nie" - powiedział.

"Dla mnie nawet ważniejsza niż dwukadencyjność jest możliwość odwołania przez obywateli prezydenta, burmistrza, czy wójta. I chciałbym też dołożyć element zniesienia progu przy referendum odwoławczym; to jest bardzo istotne" - powiedział Tyszka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA