REKLAMA

Organizacje pozarządowe chcą uspokojenia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: GP
  • 04 lutego 2016 14:14
Organizacje pozarządowe chcą uspokojenia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Sygnatariusze apelu "10 tez" zwracają uwagę na niską kulturę prowadzenia sporu o TK i jałowość debaty nad jego rozwiązaniem. (fot.: Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC)

• Think Tanki i organizacje pozarządowe apelują do środowisk politycznych o znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania sprawy Trybunału Konstytucyjnego.
• Wystosowały dokument zatytułowany "10 tez o naturze konfliktu, potrzebie kompromisu i kierunku reformy Trybunału Konstytucyjnego".
• Autorzy chcą dać mocny sygnał niezgody na traktowanie instytucji państwa jako narzędzia sporu politycznego.

- Kryzys konstytucyjny paraliżuje funkcjonowanie instytucji i delegitymizuje państwo w oczach obywateli. Podważa także wiarygodność państwa na arenie międzynarodowej (...), co może zniweczyć szanse na zwiększenie bezpieczeństwa międzynarodowego Polski – ostrzegają organizacje, które poparły dokument programowy pt. „10 tez o naturze konfliktu, potrzebie kompromisu i kierunku reformy Trybunału Konstytucyjnego.”

Odezwę przygotowali dr Arkadiusz Radwan, prezes Instytutu Allerhanda i dr Jacek Sokołowski, kierownik Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sygnatariusze zwracają uwagę na niską kulturę prowadzenia sporu i jałowość debaty nad jego rozwiązaniem. ich zdaniem związane jest to z tym, że konflikt o Trybunał Konstytucyjny wpisuje się w pogłębiającą się polaryzację społeczeństwa i jest instrumentalizowany przez jego uczestników dla potrzeb budowania kapitału politycznego.

Przeczytaj: Religia na maturze? MEN nie wyklucza

- Apel nie jest wyrazem politycznego idealizmu, ale próbą wywarcia szerokiej, społecznej presji na uczestników trwającego konfliktu konstytucyjnego celem nakłonienia ich do ugodowego rozwiązania -  mówi Arkadiusz Radwan, współautor dokumentu. - Chodzi też o wskazanie na rozwiązania kierunkowe, które być może pozwolą rozerwać logikę błędnego koła, poprzez wypracowanie takiej formuły rozwiązania konfliktu, dzięki której zwaśnione strony będą mogły więcej zyskać lub mniej stracić na kompromisie, niż na trwaniu w konflikcie – dodaje Radwan.

Zdaniem sygnatariuszy listy, należy też odnotować poparcie dla „10 tez” ze strony szerokiego spektrum organizacji pozarządowych, mówiących zgodnym głosem, ponad tradycyjnymi podziałami światopoglądowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA