REKLAMA

Organizatorzy marszu "Za wolność naszą i waszą" chcą iść z dala od narodowców

  • Autor: PAP/MIW
  • 10 listopada 2016 13:31
Organizatorzy marszu "Za wolność naszą i waszą"  chcą iść z dala od narodowców Bezpieczeństwa w stolicy będzie 11 listopada pilnować 7 tys. policjantów. (fot. youtube.com)

• Marsz antyfaszystowski, który pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" przejdzie 11 listopada po południu przez Warszawę będzie miał charakter pokojowy - zapowiadają organizatorzy marszu.
• Dokładamy wszelkich starań, aby odbył się on w spokoju - podkreślili w czwartek, 10 listopada.
• Bezpieczeństwa w stolicy ma pilnować ponad 7 tys. policjantów.

- Nasza manifestacja ma charakter pokojowy (...) bądźmy tego dnia razem i pokażmy nasz sprzeciw wobec nacjonalizmu - mówiła Weronika Samolińska z Partii Razem, jednego z organizatorów manifestacji, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Demonstracja zorganizowana przez Koalicję antyfaszystowską - jak mówią organizatorzy - ma pokazać alternatywę wobec nacjonalizmu oraz solidarność z grupami walczącymi o swe prawa, m.in. z kobietami.

Do koalicji weszło kilkanaście organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych - poza Partią Razem - m.in. Warszawska Federacja Anarchistyczna, Antyfaszystowska Warszawa, kolektyw Syrena oraz fundacja Feminoteka.

Uczestnicy marszu antyfaszystów mają manifestować w godz. 15-19 - zbiorą się na pl. Zamkowym i przejdą ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy. Organizatorzy zapowiadają udział 3-5 tys. osób.

W tym samym czasie środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości. Tegoroczny, pod hasłem "Polska bastionem Europy", rozpocznie się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy. Organizatorzy deklarują udział 50 tys. osób.

- Nasz marsz będzie się odbywał w bardzo znacznej odległości od marszu nacjonalistów, zaplanowaliśmy go w ten sposób, aby w maksymalnym stopniu nie dopuścić do konfrontacji. Nasze plany są takie, aby być daleko i manifestować w spokoju - zapewniła Samolińska.

Inny z przedstawicieli Koalicji antyfaszystowskiej Michał Szymanderski-Pastryk powiedział, że organizatorzy dopełnili wszelkich starań, aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo podczas zgromadzenia.

- Mamy służby porządkowe, które będą zapewniać ochronę całej manifestacji, odbywaliśmy rozmowy z miastem - powiedział.

Łącznie na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 15 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta - informował na początku tygodnia stołeczny ratusz. Ulicami Warszawy w sumie przejdą trzy duże marsze - pierwsi na ulice wyjdą uczestnicy marszu "KOD Niepodległości", wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie. Tam, jak informują organizatorzy, wygłoszone zostaną przemówienia i odbędzie się koncert.

Tego dnia bezpieczeństwa w stolicy ma pilnować ponad 7 tys. policjantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-11-10 18:15:44
    Jeśli mają być trzy świeta niepodległości, to stwarza to obraz podziału Polski na trzy strefy: Rosyjską, Pruską i Austriacką. Może to odblask przyczyny rozbiorów, kiedy możni zapatrzeni byli w potęgę sąsiadów, szukają w nich swoich korzyści, a zapominając o swoich poddanych?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA