REKLAMA

Ostrzejsze kary za ucieczkę przed policją i prowadzenie pod wpływem alkoholu

  • Autor: GP
  • 23 listopada 2016 09:52
Ostrzejsze kary za ucieczkę przed policją i prowadzenie pod wpływem alkoholu Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje pełną parą, jest propozycja kar dla kierowców pod wpływem alkoholu, pracuje się nad komisją ds. reprywatyzacji. (fot.:youtube.com)

• Wiceminister sprawiedliwości przekazał do prac rządowych projekt zmian w karaniu za wykroczenia drogowe.
• Zmienią się kary za ucieczkę przed policją oraz spowodowanie śmierci pod wpływem alkoholu.
• Wiceminister Michał Wójcik skonkretyzował też swoje wątpliwości dotyczące komisji ds. reprywatyzacji resortowego kolegi, Patryka Jakiego.

Swoje prace w Ministerstwie Sprawiedliwości relacjonował na antenie Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. W środę (23 listopada) poseł wyjaśniał też swoje własne obiekcje dotyczące propozycji kolegi (Patryk Jaki) komisji ds. reprywatyzacji.

Wójcik w resorcie pracował nad zmianami w kodeksie karnym.

- Dyskutowaliśmy we wtorek (22 listopada) o nowym projekcie - zaczynał mówić o zmianach prawa dotyczącego pijanych kierowców Wójcik. Legislacja we wtorek była omawiana na komitecie Stałym Rady Ministrów. Projekt to kilka zmian, które zredefiniują i zaostrzą prawo dotyczące piratów drogowych i osób prowadzących na podwójnym gazie.

- Rozwiązania mają przeciwdziałać takim sytuacjom jak sprawa "Froga" - zarysował cel zmian w kodeksie karnym Wójcik. "Frog" był piratem drogowym, którego policja ścigała na drogach Warszawy w 2014 roku. Po 2 latach postępowanie wobec niego się przedawniło. Resort sprawiedliwości chce podnieść próg przedawnienia za takie czyny do 3 lat.

Zaostrzone będą też kary za spowodowanie śmierci, gdyby prowadzący był pod wpływem alkoholu. - Wówczas  chcemy bezwzględnej kary więzienia do 2 lat - mówił pilotujący przepisy wiceminister. Przypomniał, że 30 proc. takich spraw kończy się wyrokiem w zawieszeniu.

Czytaj: Jaki zarysował możliwe kompetencje komisji ds. reprywatyzacji

Zmiana ma też dosięgnąć prób ucieczki przed kontrolą drogową. Obecnie takie postępowanie jest klasyfikowane jako wykroczenie. - Będzie obarczone sankcją do 5 lat pozbawienia wolności - zarysował zmianę Wójcik.

Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało przygotowane przez Wójcika przepisy już do prac w Radzie Ministrów. Jeśli zaopiniowane będą one pozytywnie trafią szybko do Sejmu, spodziewa się pytany polityk.

Reprywatyzacja

W Ministerstwie kończą się także prace nad tzw. komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. To propozycja Patryka Jakiego. Wójcik był jednym z tych, których pewne zapisy w propozycji ministerialnego kolegi niepokoją.

Wiceminister Patryk Jaki najprawdopodobniej sam pokieruje pracami komisji ds. reprywatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości, źródło: ms.gov.pl

Komisja ma liczyć 8 osób, możliwość zasiadania w niej członków parlamentu zastanawiała pytanego.

- Bałbym się o to, jak poseł lub senator może pracować w  komisji ds. reprywatyzacji - mówił Wójcik. Zaznaczył, że wyjątkiem w tej sprawie będzie szef tej komisji. Ponieważ to parlament będzie delegował członków tego ciała upolitycznienie tej instytucji zastanawia Wójcika.

Czytaj: PiS chce zmian w kapitale zagranicznym w mediach. Uda się wprowadzić ograniczenia?

Na ten moment projekt przewiduje 4 członków nominowanych przez PiS, 4 wybranych przez opozycję, i szefa komisji - wiceministra w resorcie sprawiedliwości. - Liczę, że pozostałe kluby zrozumieją, że działanie komisji to możliwość zadośćuczynienia osobom pomijany przez lata - powiedział o ofiarach reprywatyzacji Wójcik.

W tym aspekcie polityk podał nieszczęśliwą sprawę Jolanty Brzeskiej, działaczki warszawskiej na rzecz eksmitowanych mieszkańców kamienic poprywatyzacyjnych. Brzeska została, najprawdopodobniej zamordowana w 2011 roku. Postępowania śledcze w tej sprawie się toczą i były komentowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA