REKLAMA

OZZL: Pomysł ministerstwa nauki to propozycja karania osób, które chcą zostać lekarzami

  • Autor: PAP/jm
  • 11 lutego 2017 13:25
OZZL: Pomysł ministerstwa nauki to propozycja karania osób, które chcą zostać lekarzami Kolejny raz powraca dyskusja nad możliwością wprowadzenia odpłatności za studia medyczne(fot.fotolia)

• Wprowadzenie odpłatnych studiów medycznych jest bezprawne i dyskryminuje studentów medycyny - uważa Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
• To odpowiedź na propozycję wicepremiera Jarosława Gowina finansowania tych studiów przez stypendia, które należałoby odpracować.

Zdaniem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, studia medyczne - jako jedyne - powinny być płatne. Student otrzymywałby jednak państwowe stypendium w pełni pokrywające koszty nauki, które po zakończeniu edukacji musiałby odpracować w Polsce (po kilku latach byłoby ono umarzane). Gdyby młody lekarz zdecydował się wyjechać za granicę, wówczas musiałby zwrócić koszt stypendium.

W wydanym w piątek (10 lutego) oświadczeniu OZZL ocenił, że propozycja wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych jest "bezprawna" i "dyskryminująca jedną grupę społeczną, to jest studentów medycyny".

"Jest to w praktyce propozycja karania tych osób, które chcą zostać lekarzami" - ocenia OZZL. Związek poinformował, że w najbliższych dniach zwróci się do premier Beaty Szydło o ustosunkowanie się do propozycji Gowina.

Zdaniem związku, zapowiedzi te mogą spowodować wzrost emigracji lekarzy, zmniejszenie zainteresowania studiami medycznymi wśród osób mniej zamożnych, a także zwiększenie niedoboru lekarzy w Polsce.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wszyscywszystkowiedzą 2017-02-12 17:13:01
    Przez "przemądrzałego" Gowina, PiS przegra wybory.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA