REKLAMA

Pacjenci z cukrzycą napisali do ministra w sprawie refundacji leków

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 28 lipca 2016 11:57
Pacjenci z cukrzycą napisali do ministra w sprawie refundacji leków Organizacje pacjentów podkreślają, że opieka diabetologiczna osób z cukrzycą typu 2 wymaga natychmiastowych zmian, ponieważ każdego dnia pacjenci umierają z powodu dramatycznych powikłań (fot. RZ)

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja Wstańmy Razem "Aktywna Rehabilitacja" w imieniu pacjentów chorujących na cukrzycę po raz kolejny proszą ministra zdrowia o dostęp do nowoczesnej, skutecznej i refundowanej w wielu krajach Europy terapii.

"Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja w imieniu pacjentów z cukrzycą w całej Polsce zwracają się do Pana Ministra z apelem o udostępnienie sprawdzonych i z powodzeniem stosowanych na całym świecie terapii GLP-1 dla najbardziej potrzebującej grupy osób z cukrzycą typu 2" - czytamy w liście.

Organizacje pacjentów podkreślają, że opieka diabetologiczna osób z cukrzycą typu 2 wymaga natychmiastowych zmian, ponieważ każdego dnia pacjenci umierają z powodu dramatycznych powikłań.

Pacjenci przypominają w liście, że 3 miliony osób z cukrzycą w Polsce cierpi z powodu niedostępności nowoczesnych terapii w cukrzycy typu 2.

"Ostatnie 8 lat zaniedbań w zakresie opieki diabetologicznej doprowadziły do sytuacji, w której osoby z cukrzycą tracą wzrok z powodu rozwijającej się retinopatii, stopy z powodu powikłań stopy cukrzycowej i umierają z powodu zawałów i udarów, jako że powikłania sercowo-naczyniowe są najczęstszymi wśród osób z cukrzycą typu 2" - piszą do ministra przedstawiciele pacjentów.

Zwracają uwagę, że wymienione powikłania są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce każdego roku z powodu cukrzycy oraz chorób układu krążenia - najpoważniejszych powikłań cukrzycy - umiera blisko 70 tys. osób.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA