REKLAMA

Parlamentarna Grupa Kobiet nadal bez posłanek z PiS

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 25 grudnia 2015 00:05
Parlamentarna Grupa Kobiet nadal bez posłanek z PiS Izabela Leszczyna: program Parlamentarnej Grupy Kobiet na początku przyszłego roku (fot. facebook)

„Niestety posłanki Prawa i Sprawiedliwości nie wyraziły, trzecią kadencję z rzędu, chęci współpracy w ramach PGK. Nie podały też powodu” – mówi Parlamentarny.pl posłanka PO Izabela Leszczyna, rzecznik prasowa Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Parlamentarna Grupa Kobiet obecnej kadencji liczy 37 posłanek. Przewodniczącą Grupy jest posłanka PO Bożena Szydłowska, wiceprzewodniczącymi: Joanna Augustynowska z Nowoczesnej, Angelika Możdżanowska z PSL i Krystyna Sibińska z PO. W składzie PGK nie znalazły się reprezentantki Prawa i Sprawiedliwości oraz ruchu Kukiz’15.

– Niestety posłanki Prawa i Sprawiedliwości nie wyraziły, trzecią kadencję z rzędu, chęci współpracy w ramach PGK. Nie podały też powodu. Myślę jednak, że w ubiegłej kadencji zdecydowanie różniły się od stanowiska PGK w ocenie ratyfikacji przez Polskę konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet. Przypomnę, że Grupa była bardzo aktywna i opowiedziała się za ratyfikacją konwencji – mówi Parlamentarny.pl posłanka PO Izabela Leszczyna, rzecznik prasowa Parlamentarnej Grupy Kobiet.

Brak woli współpracy

PGK będzie próbowała na początku przyszłego roku ponowić zaproszenie w stronę koleżanek z PiS, ale, jak twierdzi posłanka PO Bożena Szydłowska, przewodnicząca Grupy, nie spodziewa się pozytywnej reakcji.  – Mam przyjemność po raz drugi przewodniczyć Parlamentarnej Grupie Kobiet i mogę powiedzieć, że w poprzedniej kadencji nie było woli politycznej do tego, by posłanki PiS pracowały w ramach grupy. Myślę, że i w tym roku będzie podobnie, ale na pewno wystąpimy z zaproszeniem po nowym roku – mówi Parlamentarny.pl.

Różne spojrzenia

Pytana o to, jaki jest powód tej decyzji, twierdzi, że chodzi o problematykę, którą zajmuje się Parlamentarna Grupa Kobiet. – Posłanki PiS nie są zainteresowane pracą w PGK, problematyka, którą się zajmowałyśmy też nie do końca im odpowiadała, szczególnie, kiedy wspierałyśmy działania, jeżeli chodzi o konwencję przemocową i inne sprawy dyskryminujące kobiety. Działania nasze i koleżanek z PiSu, delikatnie mówiąc, nie szły w tym samym kierunku – twierdzi Bożena Szydłowska.

Program już w styczniu

Na początku przyszłego roku Parlamentarna Grupa Kobiet ma wypracować plan działań na najbliższe miesiące. – PGK w VIII kadencji Sejmu RP, podobnie jak w poprzednich kadencjach, będzie reprezentować polskie kobiety, ich aspiracje, ambicje i oczekiwania, ale także problemy, z jakimi borykają się na co dzień. PGK zawsze reprezentuje także interesy osób defaworyzowanych i wykluczonych. Ważną grupą społeczną są dla nas także seniorzy. Program naszych działań jest obecnie przedmiotem dyskusji parlamentarzystek-członkiń PGK i zaprezentujemy go tuż po Nowym Roku – mówi Izabela Leszczyna.

PGK interweniuje w sprawie wpisu na FB

Mimo tego, PGK już podjęło pierwszą interwencję. Parlamentarzystki zareagowały na wpis posła Artura Górskiego na jednym z portalu społecznościowych. Poseł Prawa i Sprawiedliwości, jak cytowały posłanki, napisał: „Człowiek tak się cieszył, że gdy Ruch Palikota i SLD nie weszły do Sejmu. Przedwcześnie. Okazuje się, że Nowoczesna Ryszarda Petru to najgorsza synteza Ruchu Palikota, SLD i PO. Gdy się ogląda i słucha jej posłów to widać, że to przeważnie wyuzdani ćwierćinteligenci, wściekłe feministki. Jednak smród szatański zawsze znajdzie jakąś szczelinę, by przeniknąć do świata”.

– Przyjęłyśmy z wielkim smutkiem, ale także oburzeniem wpis na jednym z portali społecznościowych pana posła Artura Górskiego, który obraża polskich parlamentarzystów. Panu posłowi w imieniu PGK chcemy przypomnieć, że za każdą z nas, każdą posłanką i za każdym z nas, każdym posłem, stoją tysiące przedstawicieli narodu, którzy na nas zagłosowali. Narodu, który przecież Prawo i Sprawiedliwość tak bardzo szanuje – mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka prasowa PGK.

Jak dodała, Grupa skieruje odpowiedni wniosek do komisji etyki. – Uważamy, że takie zachowania po prostu w polskim parlamencie nie mogą mieć miejsca – stwierdziła Izabela Leszczyna.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA