REKLAMA

Partia Razem chce dofinansowania in vitro, na tę chwilę tylko w Warszawie

  • Autor: PAP/GP
  • 24 marca 2016 14:43
Partia Razem chce dofinansowania in vitro, na tę chwilę tylko w Warszawie Wsparcie dla refundowanych ze środków publicznych programów leczenia niepłodności metodą in vitro jest również częścią programu Razem. (fot.:/twitter.com/partiarazem)

Siedem mln zł w warszawskim budżecie na sfinansowanie pełnego cyklu zabiegów in vitro dla ok. tysiąca par rocznie - to postulaty Partii Razem, która rozpoczęła w stolicy zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Proponowany program ma objąć lata 2016-2018.

- Postanowiliśmy zawiązać komitet inicjatywy uchwałodawczej w celu wprowadzenia w samorządzie warszawskim dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro, ponieważ jest to najskuteczniejsza z dostępnych metod - uzasadniał w czwartek (24 marca) podczas konferencji prasowej członek zarządu okręgu warszawskiego Partii Razem, pełnomocnik komitetu inicjatywy uchwałodawczej Mateusz Olechowski.

- Niestety, wbrew prorodzinnej i socjalnej retoryce z kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zamierza w połowie roku wygasić program refundacji - powiedział. Jego zdaniem to zostawi bardzo wiele potencjalnych rodzin bez możliwości posiadania potomstw - jak mówił - de facto ze względów ideologicznych.

- My jako Razem się na to nie zgadzamy, dlatego będziemy zbierać 15 tys. podpisów od warszawiaków i warszawianek, ażeby rada Warszawy uchwaliła program dofinansowania - wyjaśnił Olechowski.

Przeczytaj: Nowoczesna walczy o kompromis w kwestii TK

- Rozpoczynamy dzisiaj tak naprawdę naszą akcję, więc rozmowy z partnerami z rady Warszawy są jeszcze przed nami i mamy nadzieję, że do tego się ustosunkują pozytywnie - podkreślił Olechowski. W jego opinii kilka milionów złotych w skali roku dla budżetu Warszawy to nie jest dużo.

Dodał, że Partii Razem zależy na wprowadzeniu programu jak najszybciej. Mamy nadzieję, że rada miasta się do tego przychyli i już od czerwca będziemy mogli przejść z programu rządowego, który będzie wygaszany, na program samorządowy warszawski - podsumował Olechowski.

 

Działacze partii Razem na proteście w Wierzbicy, źródło: twitter.com/partiarazem

Ugrupowanie zbiera też podpisy pod podobną inicjatywą uchwałodawczą w Koszalinie. W listopadzie ub. r. przedstawiciele lokalnego koła Razem zaangażowali się również - m.in. poprzez udział w dyskusji na sesji rady miasta - w działania na rzecz przedłużenia istniejącego programu refundacji in vitro w Częstochowie, przekonując że in vitro jako metoda leczenia uznana w środowisku medycznym potwierdzona naukowo powinna być jak najszerzej dostępna dla obywatelek i obywateli będących w potrzebie. Tamtejsi radni zdecydowali w głosowaniu o kontynuacji programu.

Wsparcie dla refundowanych ze środków publicznych programów leczenia niepłodności metodą in vitro jest również częścią programu Razem, zapisaną w przyjętej przez partię na początku marca karcie praw reprodukcyjnych.

Poprzedni rząd wprowadził "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016"; program ma obowiązywać do końca czerwca 2016 r. W ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Nowy minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA