REKLAMA

Partia Razem i Dziewuchy Dziewuchom będą protestować w Krakowie

  • Autor: GP
  • 14 grudnia 2016 12:17
Partia Razem i Dziewuchy Dziewuchom będą protestować w Krakowie Obawy o konwencje antyprzemocową popchnęły środowiska lewicowe do kolejnych protestów. Partia Razem wyjdzie na ulice Krakowa. (fot.:pixabay.com)

• Partia Razem i inne inicjatywy prokobiece zapowiadają na sobotę (17 grudnia) manifestację w Krakowie.
• Powodem manifestacji jest konwencja antyprzemocowa, którą miał wypowiedzieć rząd.
• Konwencja jest dokumentem nadającym polskiemu prawu ramy walki z przemocą domową, które wypracowała Rada Europy.
• Rząd zaprzecza, aby chciał wymówić konwencję.

Partia Razem i inne inicjatywy prokobiece (Dziewuchy dziewuchom, Ratujmy Kobiety, Stowarzyszenie Sprawa Kobiet, Fundacj Przestrzeń Kobiet) zapowiadają na 17 grudnia protest w Krakowie.

Będzie to próba przekonania opinii publicznej w Polsce i na śweicie, że równość kobiet i mężczyzn powinna być standardem cywilizacyjnym. W kontekście polskim organizatorzy chcą przekonywać o wartości konwencji antyprzemocowej, którą podpisała Polska. Pojawiły się informacje, że strona rządowa rozważa wypowiedzenie tego porozumienia. Rząd zdementował te informacje.

- Każde państwo powinno potępiać przemoc wobec kobiet i dzieci oraz wypełniać zobowiązania w zakresie jej eliminowania - napisano w wystosowanej do naszej redakcji korespondencji informującej o proteście.

Czytaj: Nowoczesna odnosiła temat konwencji w Sejmie

Partia Razem podkreśla, że ratyfikowanie konwencji dawało nadzieję, że Polska stać będzie po stronie ofiar, nie oprawców. - Konwencja zobowiązywała Polskę do przestrzegania międzynarodowych standardów, do aktywnej ochrony praw kobiet i dzieci doświadczających przemocy, także tej dokonywanej w zaciszu własnego domu. Wypowiedzenie konwencji to nie tylko złamanie obietnicy złożonej przez Polskę, ale przede wszystkim pozbawienie części społeczeństwa gwarancji praw.

Partia Razem jest zdania, że działania obecnej władzy to pasmo prób (częściowo udane) odbierania praw kobietom.- Rząd Prawa i Sprawiedliwości systematycznie odbiera kobietom prawo do godnego i bezpiecznego życia.

źródło: partiarazem.pl

Konwencja przeciwko przemocy

Konwencja, której wypowiedzenia obawia się lewica i opozycja, ma na celu ochronę kobiet przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Konwencja to dokument z roku 2011, podpisany w Stambule. Konwencję przygotowała Rada Europy. W Polsce została ratyfikowana w 2015 roku.

Gdy toczyła się w Polsce debata o ratyfikacji tego dokumentu, część opinii publicznej dopatrywała się w dokumencie uderzenia w tradycyjne pojmowanie rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA