REKLAMA

Partia Razem: Koalicja Solidarnej Europy wystartuje w wyborach do PE

 • Autor: aw/PAP
 • 20 marca 2018 14:41
Partia Razem: Koalicja Solidarnej Europy wystartuje w wyborach do PE Parlament Europejski (fot.pixabay)

Partia Razem zapowiada start w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku w ramach tzw. Koalicji Solidarnej Europy, czyli porozumienia z partiami, ruchami miejskimi i społecznymi oraz ugrupowaniami zasiadającymi w PE, pochodzącymi z innych krajów europejskich.

 • Zbudowaliśmy porozumienie składające się z m.in. ugrupowań oraz ruchów miejskich i społecznych z różnych krajów europejskich, czyli Koalicję Solidarnej Europy - oświadczyła we wtorek (20 marca) działaczka Partii Razem Marta Tycner.
 • Jednym z inicjatorów porozumienia jest ruch Diem25 kierowany przez b. greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa. Koalicja planuje wysunięcie swojego kandydata na szefa KE, którym może być właśnie Warufakis.
 • Wśród uczestników koalicji jest też m.in. ruch Generation-s, którego liderem jest b. kandydat na prezydenta z ramienia francuskiej Partii Socjalistycznej Benoit Hamon.

"Po wielu miesiącach rozmów udało nam się zbudować wielką europejską Koalicję Solidarnej Europy; w 2019 roku wystawimy jedną wspólną listę z programem europejskim, który trwale poprawi jakość życia Europejczyków" - oświadczyła Tycner.

Jak dodała projekt koalicji jest oparty na solidarności i wzajemnej odpowiedzialności. "Żeby Europa mogła przetrwać, musi zostać zbudowana od podstaw. Taką podstawą będzie większy, wspólny europejski budżet, z którego będzie można sfinansować potrzeby wszystkich Europejczyków, takie jak np. europejski gwarantowany dochód podstawowy" - zaznaczyła.

"Będą dwie rzeczy, które sprawią, że ta lista będzie transnarodowa. Po pierwsze, będziemy robić wymianę kandydatów, tzn. osoby z organizacji będą mogły wzajemnie startować ze swoich list. Np. nasz działacz mieszkający w Danii będzie mógł wystartować z listy duńskiej partii do PE i odwrotnie. Poza tym ogłosimy, że te wszystkie listy tworzą jedną wspólną europejską listę, która popiera jeden wspólny program" - powiedziałaTycner.

Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że Koalicja Solidarnej Europy składa się z ugrupowań partyjnych oraz ruchów miejskich, społecznych i ugrupowań, które znajdują się w europarlamencie.

"To porozumienie jest od poziomu lokalnego, przez krajowy, aż po europejski" - zaznaczyła. Dodała, że uczestniczą w nim już podmioty z 9 krajów, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Danii oraz Słowenii. "Prowadzimy rozmowy z kolejnymi, więc wkrótce może być ich więcej" - zapowiedziała.

Dodała też, że rozmowy między liderami ugrupowań z całej Europy na temat "wszystkich propozycji, postulatów i sposobów na zażegnanie kryzysu, w jakim znajduje się Europa" cały czas trwają.

"23 czerwca br. w Warszawie odbędzie się zjazd europejskiej lewicy; wtedy też przedstawimy filary naszego programu, z którym wspólnie wystartujemy w wyborach do PE w 2019 roku" - zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Podkreśliła, że program ten będzie obejmował "kwestie zasadnicze". Wymieniła płacę minimalną w całej Europie, 35-godzinny tydzień pracy, walkę o czyste powietrze oraz programy związane z zieloną rewolucją w przemyśle i z koniecznością dbania o poprawę jakości klimatu. Zdaniem Dziemianowicz-Bąk, programy te muszą być "budowane solidarnie".

Tycner przypomniała, że przed wyborami do PE w 2019 roku, w Polsce odbywają się wybory samorządowe, w których Partia Razem zamierza wystawić kandydatów i kandydatki do rad miejskich, na prezydentów miast oraz kandydatów do sejmików województw.

W tym celu ugrupowanie buduje w całej Polsce porozumienia, koalicje i sojusze z ruchami społecznymi, miejskimi oraz z progresywnymi stowarzyszeniami politycznymi, po to, żeby wspólnie "zawalczyć o lepszą przyszłość".

Jak dodała, przedstawiciele porozumienia na poziomie krajowym będą "walczyć o czyste powietrze, sprawny transport publiczny oraz bezpieczeństwo i edukację dla dzieci".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • mlodylew 2018-03-20 17:21:56
  W końcu jedyne ugrupowanie na lewicy który nie mówi o pustym jednoczeniu, a jednoczy się z sojusznikami w Europie. Razem naprawdę jest szansą dla odbudowania polskiej lewicy, nie SLD, nie Nowacka i jej stowarzyszenie Inicjatywa Polska. trzymam kciuki!
 • wili 2018-03-20 17:08:11
  partia Razem jak zwykle pieprzy glupoty jak to socjalisci naprawia europe a ludziom w europie bedzie sie zylo dostatnio dajcie spokoj nie glosujcie na tych oszolomowREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA