REKLAMA

Partia Razem: Mamy do czynienia z przemocą ze strony skrajnej prawicy

 • Autor: PAP/AT
 • 10 sierpnia 2017 13:47
Partia Razem: Mamy do czynienia z przemocą ze strony skrajnej prawicy Rządy PiS wspierają skrajną prawicę - podkreślają działacze Partii Razem i stowarzyszenia "Nigdy Więcej" (fot.partiarazem.pl)

Działacze Partii Razem i stowarzyszenia "Nigdy Więcej" apelują do rządu i szefa MSWiA. - Mamy bezpośredni związek pomiędzy rządami Prawa i Sprawiedliwości, a wzrostem skrajnie prawicowej przemocy na ulicach - podkreślają.

• W ostatnim czasie mamy do czynienia z eskalacją przemocy ze strony skrajnie prawicowych organizacji - podkreślają działacze Partii Razem i stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

• Zaapelowali do rządu, przede wszystkim do szefa MSWiA, by poważnie zaczął traktować to, co się dzieje.

• Rządy PiS wspierają skrajną prawicę - uważają.

"Mówimy o problemie skrajnie prawicowej przemocy wobec działaczy społecznych, wobec działaczy politycznych. Takich przypadków jest coraz więcej, my sami jako Razem ich coraz częściej doświadczamy" - powiedział na konferencji prasowej działacz Partii Razem Maciej Konieczny.

Jak mówił, parę miesięcy temu przedstawiciele jego partii po konferencji prasowej zostali zaatakowani w Lublinie przez działaczy ONR, natomiast w Radomiu demonstracja KOD-u została zaatakowana przez bojówkarzy przy kompletnej bierności policji.

Grupa ubranych w koszulki Młodzieży Wszechpolskiej młodych ludzi pojawiła się na manifestacji KOD-u zorganizowanej z okazji rocznicy radomskiego Czerwca'76. Młodzi ludzie wykrzykiwali hasła m.in. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!". Działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji starali się zagłuszać narodowców sygnałami z syren, brawami i gwizdami.

W pewnym momencie doszło do bójki pomiędzy przedstawicielami obydwu stron. Przedstawiciele KOD-u informowali potem na portalach społecznościowych, że jeden z ich działaczy został zaatakowany przez przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej. Ci z kolei twierdzili, że musieli bronić swojego kolegi, zaatakowanego przez przedstawiciela KOD-u.

Czytaj też: Błaszczak: Nie dopuszczę do tego, by na ulicach dochodziło do awantur

Zdaniem Koniecznego obecny rząd przyzwala na takie zachowanie. "Mamy bezpośredni związek pomiędzy rządami Prawa i Sprawiedliwości, a wzrostem skrajnie prawicowej przemocy na ulicach" - mówił.

W jego ocenie największą odpowiedzialność ponosi za to minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. "My jako Razem chcemy powiedzieć jasno: minister Błaszczak, człowiek, który nie może się zdecydować, czy stoi po stronie pokojowych demonstrantów, czy brunatnych bojówkarzy nie może być zwierzchnikiem polskiej policji" - powiedział działacz Partii Razem.

Według Justyny Samolińskiej z Partii Razem zdarzenia z Lublina i Radomia to niejedyne przypadki politycznej przemocy. "Od wielu miesięcy słyszymy o wielu atakach na ulicach na osoby o ciemniejszym kolorze skóry, na organizacje LGBT, działaczki zbierające podpisy pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety spotykają się z atakami" - wymieniała.

W jej ocenie rządy PiS wspierają skrajną prawicę. "Wspierają ONR, wspierają Młodzież Wszechpolską, wspierają organizacje neofaszystowskie" - powiedziała Samolińska. "Po przejęciu władzy przez PiS skrajna prawica rozpanoszyła się, uważa, że jest bezkarna" - dodała.

Partia Razem zaapelowała do obecnych władz, a zwłaszcza do szefa MSWiA, "żeby zaczął poważnie traktować to, co się dzieje". "Żeby zauważył co jest największym zagrożeniem dla ludzi na polskich ulicach i są to właśnie brunatne bojówki" - powiedziała Samolińska.

Również Rafał Pankowski ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej" podkreślił, że w ciągu ostatnich miesięcy mamy do czynienia z eskalacją napaści i aktów agresji na tle faszystowskim czy rasistowskim. "W zasadzie codziennie do stowarzyszenia Nigdy Więcej docierają informacje o aktach agresji, o pobiciach, o napaściach na ludzi, którzy w jakikolwiek sposób różnią się od tego stereotypu tzw. prawdziwego Polaka" - zaznaczył.

Powstałe w 1996 r. stowarzyszenie "Nigdy Więcej" przeciwdziała rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Odokar 2017-08-18 08:57:09
  Kochani członkowie partii Razem! Nie powinniście tak głośno krzyczeć na PIS. I Wasza partia i PIS są bardzo bliskie komuny.Tak naprawdę niewiele się różnicie poza tym że Waszym idolem jest Lenin a ich Rydzyk.
 • loteb 2017-08-17 16:40:52
  z tak mocno obstawionych stołków nikt tam nie zleci. II Polska Rzeczpospolita Ludowa.
 • Naprawdę? 2017-08-11 09:35:27
  Przecież PIS to nie żadna prawica tylko czysta komuna.
 • panta rej 2017-08-10 23:07:22
  Lewicowa "Razem" niech sie trzyma od prawicy z daleka. Wszystko przemija, wiec i czas lewicy juz dawno sie skończył. Nawet z pomocą partii N, KOD-u, Obywateli Dokratycznych i innych demonów opozycyjnych nikt juz dzis nie da rady reanimować lewicowego trupa.
 • max,,,, 2017-08-10 16:33:31
  jacys debile za kase niedorozwoje....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA