REKLAMA

Partia Razem: Rząd darzy kobiety w Polsce pogardą

  • Autor: PAP/EM
  • 16 lutego 2017 12:55
Partia Razem: Rząd darzy kobiety w Polsce pogardą Justyna Samolińska z Rady Krajowej Partii Razem dodała, oceniła, że minister Radziwiłł uważa kobiety za "idiotki" (fot.:partiarazem.pl)

• Partia Razem skrytykowała w czwartek (16 lutego) decyzje rządu przewidującą objęcie obowiązkiem sprzedaży na receptę m.in. tzw. tabletek „dzień po” pod nazwą ellaOne.
• Rząd nie może decydować za kobiety, czy będą miały dzieci, czy nie - oświadczyły działaczki ugrupowania.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zakładający objęcie obowiązkiem sprzedaży na receptę hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania wewnętrznego. Oznacza to, że na receptę będą wydawane także pigułki ellaOne, które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Marcelina Zawisza z Zarządu Krajowego Partii Razem oceniła na czwartkowej konferencji, że nowe przepisy w znaczący sposób ograniczą kobietom dostęp do antykoncepcji. "Dochodzi do sytuacji, w której ministerstwo ogranicza kobietom prawo do decydowania kiedy będą matkami" - podkreśliła. "Rząd nie może decydować za kobiety, czy będą miały dzieci, czy nie" - wskazała.

"Polki i Polacy mają pewne prawo do tego, żeby decydować się na dzieci wtedy, kiedy czują, że to jest ten moment" - oświadczyła Zawisza.

Jej zdaniem zamiast ograniczać dostęp do antykoncepcji należy położyć nacisk na to, żeby w szkołach były "przyzwoitej jakości zajęcia z edukacji seksualnej, żeby młodzi ludzie mogli się dowiedzieć, jakie są metody decydowanie o swojej rozrodczości".

"Rząd Beaty Szydło mówi, że robi to wszystko dlatego, że troszczy się o zdrowie kobiet. Przypominam: więcej niechcianych ciąż, to tak naprawdę więcej zabiegów przerywania ciąży, które w polskich warunkach wykonywane są w sposób nielegalny, z narażeniem życia i zdrowia kobiet" - powiedziała Zawisza. Według niej działania Rady Ministrów "to nie jest troska, tylko hipokryzja".

Działaczka Partii Razem uważa, że zarówno rząd, jak i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł od początku kadencji pokazują, że "darzą kobiety w Polsce pogardą". Zadeklarowała, że jej partia chce wprowadzenia całkowicie darmowych środków antykoncepcyjnych.

Justyna Samolińska z Rady Krajowej Partii Razem dodała, oceniła, że minister Radziwiłł uważa kobiety za "idiotki". "Panie ministrze, nie jesteśmy głupie, umiemy troszczyć się o swoje zdrowie. Polki będą o nie dbały właściwie, jeżeli tylko im się to umożliwi" - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA