REKLAMA

Partia Razem w ramach protestu zorganizowała wspólne czytanie konstytucji

  • Autor: PAP/AS
  • 12 marca 2016 21:46
Partia Razem w ramach protestu zorganizowała wspólne czytanie konstytucji Partia zaprosiła pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów związkowców, działaczy społecznych oraz polityków lewicy (fot. Twitter)

Wspólne, głośne czytanie konstytucji pod siedzibą rządu zorganizowała w sobotę wieczorem Partia Razem, która od kilku dni prowadzi tam protest przeciw niepublikowaniu przez gabinet Beaty Szydło orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

Partia zaprosiła pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów związkowców, działaczy społecznych oraz polityków lewicy. Na miejsce przybyli m.in. prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, Małgorzata Aulejtner z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Anna Dryjańska z Feminoteki oraz Dominik Pucek z Partii Zieloni. Szczególny nacisk przy odczytywaniu położyli na zapisy konstytucji, które według nich nie są w Polsce przestrzegane.

fot. Twitter

"Politycy nawet jeśli są nieobliczalni muszą poruszać się w ładzie konstytucyjnym" - powiedziała prof. Płatek. "Trybunał nigdy nie działa w swojej sprawie; nawet jeśli orzeka o ustawie dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego (...) robi to w interesie obywateli i obywatelek" - dodała.

Według szefa OPZZ, związki zawodowe są najważniejszym ogniwem polskiej demokracji, zgromadzeni odpowiedzieli mu skandując "naszym prawem prawo pracy".

W wieczornej akcji Partii Razem uczestniczyło ok. 400 osób, głównie ludzi młodych. Przed KPRM wystawiono transparenty: "zajmijcie się socjalem, a nie trybunałem"; "konstytucja i redystrybucja".

Ponieważ kancelaria premiera rozświetliła fasadę gmachu, niemożliwe stało się wyświetlanie treści konstytucji na budynku, organizatorzy ustawili więc ekran po przeciwnej stronie ulicy, gdzie prezentują poszczególne artykuły konstytucji.

Wcześniej w sobotę co najmniej kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w manifestacji w Warszawie, wzywającej rząd do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Protest zorganizowała Nowoczesna, udział wzięli m.in. politycy PO i działacze KOD. Mniejsze demonstracje odbyły się w kilku innych polskich miastach.

Razem nie przyłączyła się do nich, gdyż - jak podkreślała - uczestniczyli w nich politycy PO współodpowiedzialni za kryzys konstytucyjny w Polsce, co potwierdziła opinia Komisji Weneckiej.

Partia przewiduje, że jej protest pod KPRM potrwa do tygodnia. Później partia podejmie decyzję, czy zostanie przedłużony.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Premier Beata Szydło poinformowała, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw środowego orzeczenia TK.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

O opinię do Komisji Weneckiej wystąpił w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli ją przygotować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • podwórze 2016-03-13 09:36:03
    Żenada i populizm , aby Polak nie znał Konstytucji , to wszystko propaganda jak w PRL , tylko dziwię się , że niby wykształcona i kulturalna młodzieżówka czyni to na wiecach , ale widać takie prostackie i niemoralne wychowanie , aby tą ustawę rangą najwyższą szargać i ośmieszać na na ulicy. Uczcie się od wybitnych Polskich patriotów jak Pan Prezydent Duda , jak szanować Konstytucję ,jej wartości , flagę narodową i, hymn Polski i godło. Wy jesteście anty - patrioci ,wstyd za to , bo wychowani w wolnej Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA