REKLAMA

Partyjne podziały utrudniają politykę oświatową

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portal Samorządowy
  • 03 czerwca 2016 10:01
Partyjne podziały utrudniają politykę oświatową Minister Anna Zalewska i Marek Olszewski, współprzewodniczący zespołu ds. edukacji, kultury i sportu KWRiST (fot.zmp.poznan.pl)

• Podczas Ogólnopolskiej Samorządowej Debaty Oświatowej samorządowcy przedstawili propozycje zmian w ustawach oświatowych, których wprowadzenie uważają za niezbędne do podniesienia jakości edukacji.
• Wskazano na konieczność zniesienia zapisów Karty Nauczyciela dotyczących archaicznych przywilejów.

W czwartek, 2 czerwca br. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Samorządowa Debata Oświatowa zorganizowana przez sześć ogólnopolskich organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podczas której kilkuset prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz związkowców dyskutowało o najważniejszych zmianach, jakie mają nastąpić w systemie polskiej edukacji.

W debacie uczestniczyła również Anna Zalewska, szefowa MEN.

Podczas dyskusji samorządowcy wypracowali wspólną opinię środowiska samorządowego na tematach konsultacji prowadzonych przez MEN oraz o wprowadzonych już i zapowiadanych przez rząd zmianach w zakresie organizacji i finansowania zadań oświatowych. 

Mówiąc o potrzebie takiego spotkania Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP przypomniał, że niezależnie od obecnie prowadzonej przez MEN debaty w województwach, obowiązkiem związku jest przedstawić postulowane od wielu lat przez środowisko samorządowe propozycje zmian w ustawach oświatowych, których wprowadzenie jest niezbędne do skutecznego realizowania zadań oświatowych i do podniesienia jakości edukacji. 

- Samorządy muszą nieustannie mierzyć się z narastającymi problemami finansowymi i organizacyjnymi. Tymczasem postulowana standaryzacja kosztów zadań oświatowych jest wciąż odsuwana na bliżej nieokreśloną przyszłość – podkreślał przewodniczący Olszewski.

Samorządowcy chcieliby, by MEN wprowadzając zmiany w edukacji uwzględniło postulaty, a nawet projekty ustaw przygotowanych przez przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych dotyczących oświaty.

Więcej tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA