REKLAMA

Paszport z flagą i hymnem? MSWiA pokazuje jubileuszowy pakiet dla 18-latków

  • Autor: aw/PAP
  • 02 stycznia 2018 11:55
Paszport z flagą i hymnem? MSWiA pokazuje jubileuszowy pakiet dla 18-latków W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy (fot.mswia.gov.pl)

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdzie się m.in. flaga Polski, oraz mini przewodnik z opisem jak poprawnie śpiewać hymn.

"100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy obchodzić przez cały 2018 rok. To doskonała okazja do wspólnego świętowania. To dowód pamięci o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach" - głosi komunikat MSWiA.

Pakiet jubileuszowy, który otrzyma każdy wnioskujący po raz pierwszy o paszport 18-latek zawiera: flagę Polski, znaczek z, przygotowanym specjalnie na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, logiem "Niepodległa" oraz mini przewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

Na specjalnej kopercie znajdują się wizerunki m.in.: marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Gabriela Narutowicza, pianisty, premiera i ministra spraw zagranicznych Ignacego Jana Paderewskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego oraz współczesnych młodych ludzi. Na kopercie wydrukowany jest również cytat z marszałka Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium", który - jak zaznacza resort - "najlepiej oddaje idee akcji".

MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 tys. 18-latków. Każdy taki wniosek można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu. Po złożeniu wniosku można monitorować status sprawy paszportowej za pośrednictwem platformy: www.obywatel.gov.pl/sprawdź. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że paszport jest już gotowy do odbioru.

O szczegółach akcji "Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość" informują plakaty w urzędach, w których składane są wnioski o wydanie paszportu.

Resort podaje, że co roku składanych jest ok. 1 300 000 wniosków o wydanie paszportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzakrzewski 2018-01-02 15:14:48
    Narodzie! Na 100 lecie Najjaśniejszej, zmień słowa Hymnu, zamiast bezrefleksyjnie klepać 2 pierwsze zwrotki. Radzę przeczytać ze zrozumieniem, a przekonacie się że słowa nie mają w świecie XXI w żadnego sensu. Zaś powoływanie się na przykład zwycięstw Bonapartego - którego żądza władzy kosztowała Europę /ale nie tylko/miliony ofiar jest bzdurą piramidalną. Tylko, komu się zechce poczynić intelektualny wysiłek i krytycznie ocenić, sens polskiej pieśni narodowej nr. 1?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA