REKLAMA

Patryk Jaki: Kary muszą być sprawiedliwe i mieć charakter prewencyjny

  • Autor: PAP/AT
  • 11 grudnia 2017 07:18
Patryk Jaki: Kary muszą być sprawiedliwe i mieć charakter prewencyjny Jako przykład bolączek wymiaru sprawiedliwości wskazał pobłażliwość dla przestępstw finansowych i przestępstw VAT-owskich (Patryk Jaki, fot.facebook.com/jaki.patryk)

Kara musi być sprawiedliwa, czyli proporcjonalna do popełnionego czynu i prewencyjna, czyli na tyle ostra, żeby odstraszyła innych przestępców. Jeżeli tego nie będzie, to przestępczość będzie się rozwijać - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Nie zamierzamy tworzyć represyjnego systemu, tylko system skuteczny - mpowiedział w rozmowie "Naszym Dziennikiem" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Jeśli mówimy o karach, to one muszą być sprawiedliwe i mieć charakter prewencyjny. Kara sprawiedliwa, czyli proporcjonalna do popełnionego czynu. Prewencyjna, czyli na tyle ostra, żeby odstraszyła innych przestępców. Jeżeli tego nie będzie, to przestępczość będzie się rozwijać" - ocenił wiceminister.

Czytaj też: Patryk Jaki: Powinna wrócić kara śmierci

Jako przykład bolączek wymiaru sprawiedliwości wskazał pobłażliwość dla przestępstw finansowych i przestępstw VAT-owskich". "Przez wiele lat państwo było pobłażliwe wobec takich przestępstw, więc coraz więcej grup zaczęło się nimi parać, stały się one powszechne. I nie były dziełem przypadku, że np. członkowie gangu pruszkowskiego po wyjściu z więzienia przestali zajmować się haraczami, wymuszeniami, a zaczęli zajmować się organizowaniem karuzel VAT-owskich" - stwierdził.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że "nawet Sąd Najwyższy uznał swego czasu, iż za przestępstwa VAT-owskie należy karać nie na podstawie kodeksu karnego, ale na podstawie łagodniejszego kodeksu karnego skarbowego. Z taką polityka zerwaliśmy i efekty tego widać w postaci skuteczniejszego zwalczania tego rodzaju przestępstw".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA