REKLAMA

Paweł Kukiz apeluje do IPN, by zbadano życiorysy Żołnierzy Wyklętych

 • Autor: GP
 • 04 marca 2016 09:53
Paweł Kukiz apeluje do IPN, by zbadano życiorysy Żołnierzy Wyklętych Paweł Kukiz w delegacji parlamentarnej we Lwowie, cmentarz pochowanych na Wschodzie. (fot.: luty 2016, facebook.com)

• Paweł Kukiz apeluje o dokładne zbadanie historii bohaterów czczonych 1 marca. W ocenie posła sprawą powinien zająć się IPN.
• Przyczynkiem do apelu okazały się informacje o możliwym mordercy wśród nazwisk Żołnierzy Wyklętych, który odpowiada za zabicie około stu osób w 1946 roku.

W piątkowy poranek (4 marca) Paweł Kukiz umieścił na swoim profilu w serwisie Facebook post, w którym odnosi się do publikacji serwisu Współczesna.pl. Sprawa dotyczy Romualda Rajsa "Burego," żołnierza wymienionego wśród Żołnierzy Wyklętych, który jest posądzony o morderstwo około stu osób w okresie walk partyzanckich już po zakończeniu II Wojny Światowej.

Do zbrodni miało dojść w czasie walk we wsi pod Bielskiem Podlaskim (na południe od Białegostoku) w 1946 roku. Rajsa z oddziałem miał zamordować część mieszkańców podpalając dom, a osoby próbujące uciec rozstrzeliwując.

Kukiz stwierdza, że należy poważnie prześwietlić wszystkie osoby, które znalazły się wśród bohaterów czczonych 1 marca.

Przeczytaj: RPO o naruszeniu przez IPN prawa do tajności informacji

- Myślę, że IPN powinien dokładnie zbadać postaci niektórych Wyklętych - pisze lider formacji Kukiz'15. - Bo jeśli to co w linku jest prawdą, jeśli zamierzamy stawiać w jednym szeregu "Inkę" i zbrodniarza to nie miejmy pretensji do tych, którzy czczą Banderę. Jeśli to, co w linku jest prawdą to natychmiast powinniśmy sami przed sobą się wyspowiadać. Aby ocalić sumienie i dobre imię Bohaterów, którzy walczyli o Polskę zgodnie z honorem Żołnierza Polskiego.

Kukiz nawiązuje do postaci Danuty Siedzikówny "Inki", bohaterki walki z nazizmem, która była sanitariuszką Armii Krajowej; zamordowana przez UB po wojnie w czasie "śledztwa," gdy odmówiła wydania członków brygad wileńskich Armii Krajowej.

Źródło: facebook.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • czytałem 2016-09-28 16:04:54
  Paweł Kukiz ma rację, że należy dobrze zbadać życiorysy tych, których się tak uroczyście traktuje i hołduje a potem dopiero nadawać Im pośmiertnie, honory. Do dziś, ludzie znają przypadki zwykłych bandytów, którzy jako Polacy z różnych pobudek, często podczas rabunku, zabijali innych i niczego nie winnych Polaków. Dziś zaś, szykuje się Im pomniki. Niech w IPN-ie przeczytają książkę Stanisława Wałacha pt."Był w Polsce czas". Tylko chyba IPN, tej książki nie znajdzie, bo ludzie Tuska, już dawno tę książkę spalili.
 • kkk 2016-03-07 09:32:50
  kult 'Zolnierzy Przekletych' został wypromowany po 89-tym, wtedy Niemcy którzy dostali od Amerykanów Polske w zwierzchnictwo zaczeli szerzyc propagande mającą na celu skłócenie Polaków z Rosjanami promując kult tych bandytów, złodziei i ludobójców smutne jest tylko że jest tyle osób które dało sie na to nabrać
 • Szpion 2016-03-05 09:17:51
  Nareszcie Kukiz pomyślał logicznie i wystąpił z bardzo dobrym wnioskiem. Okaże się,że tych "wyklętych" była garstka natomiast znaczna większość to zwykli bandyci,którzy po ujawnieniu się nie potrafili znaleźć sobie miejsca wśród społeczeństwa odbudowującego Polskę z ruin wojennych. Oni wojnę prowadzili z władzami po to by zdobyć fundusze na bandyckie życie i czekając na niechybne zatrzymanie przez władze lub śmierć w czasie " bandyckich wyczynów". Warto wrócić do świadków zdarzeń z tego okresu,którzy jeszcze żyją i to udokumentować.
 • giezeta35 2016-03-04 11:38:51
  Prawie zawsze można być pewnym że wśród wielu ludzi o nieposzlakowanej opinii znajdzie się kilku zdrajców, karierowiczów lub bandytów. Takie jest życie i taka prawda. Czy w związku z tym mamy przekreślić tych uczciwych?
 • tantus 2016-03-04 10:48:50
  Wow, Kukiz powiedział coś mądrego!! Trzeba ogłosić ten dzień świętem narodowym!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA