REKLAMA

Paweł Kukiz: Niezgoda Polaków na przyjmowanie uchodźców kartą przetargową przy rozmowach z UE

  • Autor: PAP/AT
  • 12 czerwca 2017 08:43
Paweł Kukiz: Niezgoda Polaków na przyjmowanie uchodźców kartą przetargową przy rozmowach z UE Klub Kukiz'15 zaproponował prezydentowi, żeby w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców (Paweł Kukiz, fot. materiały Kukiz'15)

Referendum ws. uchodźców powinno być przeprowadzone jak najszybciej – powiedział w poniedziałek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

• Klub Kukiz'15 zaproponował prezydentowi, żeby w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców.

• Prezydent zaznaczył, że referendum w kwestii przyjmowania uchodźców mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r.

• Według Pawła Kukiza referendum ws. uchodźców powinno być przeprowadzone jak najszybciej.

• Dodał, że pod wnioskiem jego ugrupowania ws. referendum podpisało się już 400 tys. osób.

Klub Kukiz'15 zaproponował prezydentowi, żeby w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców. Prezydent zaznaczył, że nie jest zwolennikiem łączenia referendum ws. konstytucji z kwestią uchodźców. Powiedział jednak, że referendum w kwestii przyjmowania uchodźców mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r.

"Niestety nie możemy, powiem prowokacyjnie, postawić prezydenta pod murem, ponieważ nie mamy jeszcze zebranych 500 tys. podpisów. Wczoraj podpisy były liczone, jest ich ponad 400 tys. Także ok. 100 tys. brakuje" - powiedział Kukiz w Programie I Polskiego Radia.

"Mam nadzieję, że pozytywny wynik referendum, czyli niezgodę Polaków na przyjmowanie tych bliżej nieokreślonych ludzi z tzw. kwot, których często ciężko nazwać uchodźcami, byłby taką pozytywną kartą przetargową przy rozmowach z Unią, bo żadna Platforma, żaden PSL, PiS czy Kukiz nie może narzucać narodowi co jest dobre a co złe" - podkreślił lider Kukiz'15.

W wywiadzie dla "Super Expressu" prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "polski rząd absolutnie nie zgadza się na żadną relokację uchodźców" i ma w tym jego "pełne poparcie".

"W 2019 r. mamy nowe wybory parlamentarne, nie wiemy, kogo wybiorą Polacy, nie wiemy, jaki będzie nowy rząd, dlatego chcę, żeby przy tych wyborach Polacy odpowiedzieli właśnie na to pytanie, czy zgadzają się na taką przymusową relokację, czy nie. Takie referendum zarządzę właśnie w dniu wyborów parlamentarnych, ponieważ to najbardziej odpowiedni moment. Rozmawiałem już na ten temat z marszałkami Sejmu i Senatu" - poinformował prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA