REKLAMA

Paweł Kukiz o premierze "in spe" Mateuszu Morawieckim: Raz z nim rozmawiałem. Karierę buduje mu ojciec

  • Autor: GP
  • 05 grudnia 2017 08:40
Paweł Kukiz o premierze "in spe" Mateuszu Morawieckim: Raz z nim rozmawiałem. Karierę buduje mu ojciec Paweł Kukiz wprowadził do Sejmu ojca Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki w kwietniu 2016 r. opuścił klub Kukiz'15, była to pierwsza znaczna zmiana układu sił w Sejmie VIII kadencji. (fot. facebook.com/pg/KlubPoselskiKukiz15)

Paweł Kukiz nie jest zainteresowany spekulacjami o premierach. Polityk uchylał się w radiowym wywiadzie od komentowania potencjalnego objęcia stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego. Za to o jego ojcu wyraził się negatywnie.

• Kukiz uważa, że Kornel Morawiecki nie jest tak honorową postacią, jak niektórzy go malują. - Poddałbym w wątpliwość jego krystaliczność - mówił we wtorek (5 grudnia) polityk. 

• Kornel Morawiecki odszedł z klubu Kukiz'15 w ubiegłym roku po konflikcie związanym z głosowaniem na "dwie ręce" posłanki Małgorzaty Zwiercan.

 

Od poniedziałku (4 grudnia) toczyła się ożywiona debata o zmianie na fotelu premiera RP. Jak przekonywały doniesienia mediów, w tym RMF FM, w PiS miała praktycznie zapaść już decyzja o wprowadzeniu na fotel premiera Mateusza Morawieckiego. Do wtorku (5 grudnia) włącznie Morawiecki był ministrem rozwoju i finansów.

Dla części opinii publicznej skupienie tak dużej władzy gospodarczej w jednym ręku to zbyt odważny ruch wobec młodego, nowego w polityce człowieka, jakim jest Mateusz Morawiecki.

Także we wtorek do spekulacji o zastąpieniu na fotelu premiera Beaty Szydło właśnie przez Morawieckiego odnosił się Paweł Kukiz.

Czytaj też: Bielan: Mamy świetnych kandydatów na premiera

- Nie wiem, czy to dobra zmiana - wyraził wątpliwości polityk. Cytat pochodzi z Radia Zet. - Przyznam, że mam dość dywagowania kto będzie, a kto nie będzie premierem. Wszyscy pytają: Czy Beata Szydło zostanie? Czy nie? Jeśli tak się stanie, wtedy będziemy rozmawiać - ostro stwierdził Kukiz.

Dopytywany, jaki ma stosunek do wicepremiera ds. gospodarczych, Kukiz oddalił pytanie.

- Raz z nim rozmawiałem - zrelacjonował cytowany polityk, po czym odnosił się bardziej do Kornela Morawieckiego. Poseł i Marszałek Senior zawiódł Kukiza.

Ojciec dba o syna, ale Pawła Kukiza zdradził

- Kornela (Morawieckiego) poznałem przez dwa lata i poddałbym w wątpliwość jego krystaliczność - padło jeszcze w radiu Zet. - Dla mnie krystalicznie uczciwy człowiek to postać, która dotrzymuje umów. Myślę, że (Kornel Morawiecki) przez swoją karierę polityczną buduje karierę syna, a Polska to nie monarchia - konkludował lider Kukiz'15, dając wyraz swojej dezaprobacie wobec działań duetu Morawieckich.

Paweł Kukiz widziałby na fotelu premiera Jarosława Kaczyńskiego. Wie jednak o pewnych problemach zdrowotnych lidera PiS, które podobno mogą odbić się na jego gotowości do sprawowania urzędu. W rozmowie padła sugestia, że stan kolana prezesa PiS i konieczna rehabilitacja mają wpływ na jego plany polityczne.

Kaczyński na premiera

Głosy o zajęciu fotela premiera przez Jarosława Kaczyńskiego pojawiają się od dłuższego czasu. Zdaniem opozycji Kaczyński powinien objąć to stanowisko, by zamknąć niejasną sytuację decyzyjną w obozie rządzącym.

Czytaj też: Kaczyński nocą rozmawiał o zmianach w rządzie

W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster respondenci nie wyrazili poparcia dla scenariusza, w którym lider PiS miałby kierować Radą Ministrów. W badaniu 62 proc badanych nie chciało premiera Jarosława Kaczyńskiego. Wyniki sondażu opublikowano 1 grudnia.

Jak przekonuje część analityków sceny politycznej, w tym np. politolog prof. Antoni Dudek, premier Jarosław Kaczyński to złe posunięcie wizerunkowe. - Pomysł zmiany premiera w sytuacji dobrych notowań rządu byłby niezrozumiały - mówił w grudniu dla "Super Expressu" naukowiec.

Morawiecki z list Kukiz'15 do Sejmu

Kornel Morawiecki nie ukrywa, że jest bardzo zainteresowany rozwojem politycznej kariery syna.

Sytuacja, o której wspominał we wtorek Paweł Kukiz, a która poróżniła najstarszego posła VIII kadencji z liderem Kukiz'15, miała miejsce w kwietniu 2016 r. Wówczas po głosowaniu, w którym poseł Małgorzata Zwiercan zagłosowała za Kornelem Morawieckim na sali plenarnej Sejmu, Kukiz'15 wydaliło Zwiercan z formacji. Kornel Morawiecki sam odszedł z klubu w geście solidarności z usuniętą poseł.

Efektem tej zmiany w Sejmie powstało koło parlamentarne wokół Kornela Morawieckiego - Wolni i Solidarni (WiS). Jest to formacja bliska koalicji Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Polska Razem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA