REKLAMA

Paweł Kukiz ucina debatę o neonazistach. "Zamknąć delikwentów, ugrupowanie zdelegalizować"

  • Autor: GP/PAP
  • 24 stycznia 2018 10:40
Paweł Kukiz ucina debatę o neonazistach. "Zamknąć delikwentów, ugrupowanie zdelegalizować" Paweł Kukiz przypomina opinii publicznej, że nazizm i komunizm są w Polsce zakazane i kropka. (fot. facebook.com/Kukiz'15)

W ocenie polityka, medialny szum wokół sprawy jest zbyteczny, a jasne i zdecydowane działanie władzy powinno go skończyć.

  •  Paweł Kukiz podkreśla, że nazizm w Polsce jako idea jest zakazany, powinien być tępiony z całą stanowczością prawa. - Podobnie powinno się postąpić z partiami i organizacjami, które propagują zbrodniczy komunizm - pisze na Facebooku lider Kukiz'15.
  • Głosy premiera i wicepremiera wtórują ocenie wyrażonej we wtorek przez Kukiza.
  • Sprawą neonazizmu po emisji materiału w TVN zajmuje się śląska prokuratura i ABW.

Po emisji Superwizjera TVN, w którym pokazano neonazistów, w mediach rozgorzała debata. Atmosfera stała się na tyle gorąca, że organy ścigania zainteresowały się sprawą stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Ostrą reakcję po publikacji wykazał się wiceminister Patryk Jaki: - Znajdziemy tych ludzi; myślę, że mogą otrzymać poważne zarzuty - mówił w TVN24 polityk.

To wypowiedź z poniedziałku. Tymczasem następnego dnia już nie do samego materiału o neonazistach, a do całej wywołanej tym zagadnieniem debaty odnosił się Paweł Kukiz.

We wpisie na Facebooku, ozdobionym zdjęciami z działalności sił komunistycznych w III RP, Paweł Kukiz zwraca uwagę, że obie ideologie są w Polsce zakazane. Polityk sugeruje też, że nie są one traktowane tak samo.

Czytaj też: Wicepremier studzi oceny wzajemne partii po publikacji o neonazistach

- Według polskiego prawa propagowanie komunizmu i faszyzmu jest karalne - akcentuje Kukiz. Ten przepis istnieje nawet w Konstytucji RP. - Nie rozumiem, dlaczego od rana do nocy trąbi się w mediach o grupie durniów hołubiących faszyzm, zamiast po prostu zamknąć delikwentów, pokazać w TV zatrzymanie, a ich "ugrupowanie" zdelegalizować. Podobnie powinno się postąpić z partiami i organizacjami, które propagują zbrodniczy komunizm - konkluduje polityk.

Wszystko wskazuje na to, że premier Mateusz Morawiecki podziela ocenę Pawła Kukiza, bo pytany o narastające oburzenie po publikacji TVN mówił:

- Organizacje, które gloryfikują nazizm czy inne totalitaryzmy, powinny być zdelegalizowane - odpowiedział Morawiecki na pytanie dziennikarza we wtorek (23 stycznia). Podziękował jednocześnie dziennikarzom "za to, że tropią tego typu rzeczy".

Kolejnym politykiem z obozu rządzącego, który wyraził się pejoratywnie o stowarzyszeniu, był wicepremier Jarosław Gowin.

Sprawa wydaje się mieć finał w postaci postępowania karnego. Prokuratura Krajowa poinformowała, że Zbigniew Ziobro polecił już w sobotę prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego i posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację "Duma i Nowoczesność".

Na polecenie gliwickiej prokuratury ABW zatrzymała też trzech mężczyzn, którzy w ub.r. w lesie pod Wodzisławiem Śląskim zorganizowali obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera pokazane w programie TVN. Są podejrzani o publiczne propagowanie nazizmu. Jeden ma też zarzut nielegalnego posiadania broni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA