REKLAMA

Paweł Kukiz ucina debatę o neonazistach. "Zamknąć delikwentów, ugrupowanie zdelegalizować"

 • Autor: GP/PAP
 • 24 stycznia 2018 10:40
Paweł Kukiz ucina debatę o neonazistach. "Zamknąć delikwentów, ugrupowanie zdelegalizować" Paweł Kukiz przypomina opinii publicznej, że nazizm i komunizm są w Polsce zakazane i kropka. (fot. facebook.com/Kukiz'15)

W ocenie polityka, medialny szum wokół sprawy jest zbyteczny, a jasne i zdecydowane działanie władzy powinno go skończyć.

 •  Paweł Kukiz podkreśla, że nazizm w Polsce jako idea jest zakazany, powinien być tępiony z całą stanowczością prawa. - Podobnie powinno się postąpić z partiami i organizacjami, które propagują zbrodniczy komunizm - pisze na Facebooku lider Kukiz'15.
 • Głosy premiera i wicepremiera wtórują ocenie wyrażonej we wtorek przez Kukiza.
 • Sprawą neonazizmu po emisji materiału w TVN zajmuje się śląska prokuratura i ABW.

Po emisji Superwizjera TVN, w którym pokazano neonazistów, w mediach rozgorzała debata. Atmosfera stała się na tyle gorąca, że organy ścigania zainteresowały się sprawą stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Ostrą reakcję po publikacji wykazał się wiceminister Patryk Jaki: - Znajdziemy tych ludzi; myślę, że mogą otrzymać poważne zarzuty - mówił w TVN24 polityk.

To wypowiedź z poniedziałku. Tymczasem następnego dnia już nie do samego materiału o neonazistach, a do całej wywołanej tym zagadnieniem debaty odnosił się Paweł Kukiz.

We wpisie na Facebooku, ozdobionym zdjęciami z działalności sił komunistycznych w III RP, Paweł Kukiz zwraca uwagę, że obie ideologie są w Polsce zakazane. Polityk sugeruje też, że nie są one traktowane tak samo.

Czytaj też: Wicepremier studzi oceny wzajemne partii po publikacji o neonazistach

- Według polskiego prawa propagowanie komunizmu i faszyzmu jest karalne - akcentuje Kukiz. Ten przepis istnieje nawet w Konstytucji RP. - Nie rozumiem, dlaczego od rana do nocy trąbi się w mediach o grupie durniów hołubiących faszyzm, zamiast po prostu zamknąć delikwentów, pokazać w TV zatrzymanie, a ich "ugrupowanie" zdelegalizować. Podobnie powinno się postąpić z partiami i organizacjami, które propagują zbrodniczy komunizm - konkluduje polityk.

Wszystko wskazuje na to, że premier Mateusz Morawiecki podziela ocenę Pawła Kukiza, bo pytany o narastające oburzenie po publikacji TVN mówił:

- Organizacje, które gloryfikują nazizm czy inne totalitaryzmy, powinny być zdelegalizowane - odpowiedział Morawiecki na pytanie dziennikarza we wtorek (23 stycznia). Podziękował jednocześnie dziennikarzom "za to, że tropią tego typu rzeczy".

Kolejnym politykiem z obozu rządzącego, który wyraził się pejoratywnie o stowarzyszeniu, był wicepremier Jarosław Gowin.

Sprawa wydaje się mieć finał w postaci postępowania karnego. Prokuratura Krajowa poinformowała, że Zbigniew Ziobro polecił już w sobotę prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego i posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację "Duma i Nowoczesność".

Na polecenie gliwickiej prokuratury ABW zatrzymała też trzech mężczyzn, którzy w ub.r. w lesie pod Wodzisławiem Śląskim zorganizowali obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera pokazane w programie TVN. Są podejrzani o publiczne propagowanie nazizmu. Jeden ma też zarzut nielegalnego posiadania broni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA