REKLAMA

Paweł Mucha: Prezydent nie wyklucza, że zaangażuje się w spór między rządem a rezydentami

  • Autor: PAP/JS
  • 16 października 2017 20:46
Paweł Mucha: Prezydent nie wyklucza, że zaangażuje się w spór między rządem a rezydentami "Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza tego, że może na pewnym etapie się zaangażować, natomiast liczy na to, że uda się osiągnąć porozumienie" - zaznaczył w poniedziałek Mucha (fot. Grzegorz Jakubowski/KRPR)

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że zaangażuje się w spór między rządem a lekarzami rezydentami, natomiast liczy na to, że uda się osiągnąć porozumienie – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. „Pan prezydent ten spór oczywiście monitoruje” - dodał.

"Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza tego, że może na pewnym etapie się zaangażować, natomiast liczy na to, że uda się osiągnąć porozumienie" - zaznaczył w poniedziałek Mucha.

Jego zdaniem kwestia osiągnięcia porozumienia to przede wszystkim kompetencja polskiego rządu i ministerstwa zdrowia. "Prezydent liczy na to, że ta dyskusja, która będzie prowadzona na forum rządowym, przedstawicieli rządu z lekarzami rezydentami, doprowadzi do wypracowania pewnego kompromisu" - podkreślił wiceszef Kancelarii.

Zaznaczył jednak, że problematyka ochrony zdrowia, niejako przy okazji protestu rezydentów, powinna być rozpatrywana szerzej, "w kontekście w ogóle sytuacji zawodów medycznych".

"Takim forum do współdziałania czy rozmowy można wskazywać Radę Dialogu Społecznego. Można także widzieć jeszcze wiele elementów, które są do wykorzystania, jeśli chodzi o współdziałanie" - podkreślił Mucha.

Jak dodał, w odniesieniu do głównego postulatu rezydentów, czyli zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, "przede wszystkim jest to kwestia aktywności polskiego rządu".

Minister Mucha pytany przez dziennikarzy, czy on sam osobiście popiera postulaty lekarzy, odpowiedział, że popiera "kwestię rozsądnej refleksji na temat w ogóle problemów służby zdrowia".

"Nie ulega też wątpliwości, że lekarze rezydenci mają rację, i to popiera prezydent Rzeczpospolitej, co do kwestii wzrostu nakładów, jeżeli chodzi o perspektywę także wielkości PKB i dochodzenia do wielkości 6 proc. - to bardzo wyraźnie jest wskazywane" - dodał minister.

"Ale trzeba zwrócić uwagę, że to jest sytuacja nie tylko lekarzy rezydentów, ale także dyskusji różnych zawodów, które dzisiaj są zaangażowane w sprawy służby zdrowia. Także z perspektywy sanitariuszy, pielęgniarek, położnych, lekarzy, którzy już mają specjalizację. Czyli ta dyskusja musi być dyskusją racjonalną. Ona musi dotyczyć tych spraw w kontekście zabezpieczenia także obywateli i uwzględnienia słusznych interesów podnoszonych przez protestujących" - dodał Mucha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA