REKLAMA

Paweł Mucha: pytania do referendum konstytucyjnego poznamy przed wakacjami 2018 r.

  • Autor: PAP/rs
  • 15 listopada 2017 10:39
Paweł Mucha: pytania do referendum konstytucyjnego poznamy przed wakacjami 2018 r. W referendum konstytucyjnym można się będzie spodziewać ok. 10 pytań. Fot. Shutterstock.com

Po prowadzonych obecnie konsultacjach, prezydent Andrzej Duda sformułuje pytania do referendum konstytucyjnego; w wersji ostatecznej pytania poznamy przed wakacjami 2018 roku - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

• Według Pawła Muchy w referendum można się będzie spodziewać ok. 10 pytań.

• Pierwsze pytanie w referendum będzie brzmiało: "Czy jesteś za utrzymaniem konstytucji z 1997 r., czy jesteś za jej zmianą, czy przyjęciem nowej?".

• Może pojawić się też drugie pytanie: "Czy jesteś za modelem parlamentarno-gabinetowym, czy prezydenckim?".

Inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji, prezydent ogłosił podczas tegorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Mucha przypomniał w środę w radiu Wnet, że obecnie prowadzone są konsultacje, po których prezydent sformułuje pytania referendalne. - Po konsultacjach będziemy próbować te pytania formułować. Myślę, że to jest perspektywa nie wcześniejsza niż wiosna przyszłego roku, a pytania w wersji ostatecznej poznamy wtedy, kiedy prezydent wystąpi do Senatu - myślę, że przed wakacjami przyszłego roku - powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii.

Dopytywany, na ile pytań Polacy odpowiedzą w referendum, Mucha wskazał, że "można się spodziewać" ok. 10 pytań. Jak dodał, konsultacje pokazują, że obywatele chcą m.in. poruszyć kwestie relacji prawa europejskiego do prawa krajowego; postulują też zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości, zmiany w samorządzie terytorialnym oraz skorygowanie podziału kompetencji władzy.

Mucha wskazał, że w referendum pierwsze pytanie będzie brzmiało: "Czy jesteś za utrzymaniem konstytucji z 1997 r., czy jesteś za jej zmianą, czy przyjęciem nowej?". Dodał, że może pojawić się też drugie pytanie: "Czy jesteś za modelem parlamentarno-gabinetowym, czy prezydenckim?".

- Niech to będzie decyzja narodu, niech władza będzie sprawnym narzędziem zabezpieczenia i realizacji interesów państwa i społeczeństwa - oświadczył Mucha.

Referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił na początku października w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że trwają rozmowy z prezydentem na temat szczegółów jego inicjatywy, w tym m.in. na temat terminu przeprowadzenia referendum. "Do mnie zgłaszają się różne środowiska i do tej pory żadne nie stało na stanowisku, że 11 listopada 2018 roku to dobry termin na referendum i wybory" - powiedział Karczewski. 11 listopada 2018 r. to również wynikający z prawa wyborczego termin wyborów samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA