REKLAMA

Paweł Mucha: Upublicznienie projektów ustaw dot. KRS i SN prawdopodobnie w poniedziałek

  • Autor: PAP/JS
  • 22 września 2017 16:23
Paweł Mucha: Upublicznienie projektów ustaw dot. KRS i SN prawdopodobnie w poniedziałek Andrzej Duda chce aby "reformy naprawy wymiaru sprawiedliwości były zgodne z interesem publicznym" (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP)

Upublicznienie projektów ustaw o SN i KRS prawdopodobnie nastąpi w poniedziałek (25 września) – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że prezydent Andrzej Duda chce aby "reformy naprawy wymiaru sprawiedliwości były zgodne z interesem publicznym".

• Wiceszef kancelarii prezydenta został też zapytany przez dziennikarzy o sprawę mecenasa, prof. Michała Królikowskiego, który bierze udział w pracach nad projektami ustaw o SN i KRS.

• W piątek (22 września) rano radio RFM FM podało, że mec. Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach PO-PSL, obecnie współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, znalazł się "na celowniku prokuratury".

"W najbliższych dniach można spodziewać się upublicznienia projektów ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jeżeli chodzi o upublicznienie, jest wysoce prawdopodobne, że może mieć miejsce w poniedziałek" - powiedział Mucha podczas konferencji prasowej. Zastrzegł przy tym, że "o decyzjach ostatecznych będziemy mogli mówić wtedy, kiedy prezydent te sprawy przesądzi".

"Niewątpliwe jest, że ustawy, które zostały przygotowane pod kierownictwem zespołu prowadzonego przez Annę Surówkę-Pasek, przez zespół biura prawa i ustroju (…), odpowiadają na rzeczywistą potrzebę naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości. Jednocześnie odpowiadają także na potrzebę zapewnienia tej reformy w formule zgodnej z obowiązującą Konstytucją z 1997 r., ale także wyrażenia określonych zmian prawa jako zmian wyrażonych jako rzetelnej legislacji" - podkreślał Paweł Mucha.

Wiceszef kancelarii prezydenta został też zapytany przez dziennikarzy o sprawę mecenasa, prof. Michała Królikowskiego, który bierze udział w pracach nad projektami ustaw o SN i KRS.

"Prezydent ze spokojem podchodzi do tych informacji, które pojawiły się w opinii publicznej. Niewątpliwie te sprawy wymagają wyjaśnienia. Wyjaśnienia wymagają także informacje, które były podawane przez profesora Królikowskiego" - odpowiedział Mucha. Dodał, że prezydent "skupia się przede wszystkim na tym, aby dokonać reformy naprawy wymiaru sprawiedliwości zgodnie z interesem publicznym".

Prezydencki minister podkreślił jednocześnie, że wypowiedzi prof. Królikowskiego "nie są wypowiedziami w imieniu kancelarii prezydenta, bo profesor nie jest doradcą prezydenta i nie jest instytucjonalnie związany z kancelarią prezydenta".

W piątek (22 września) rano radio RFM FM podało, że mec. Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach PO-PSL, obecnie współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, który bierze udział w pracach nad ustawami o KRS i SN, znalazł się "na celowniku prokuratury".

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski poinformował później, że białostocka prokuratura od października 2015 r. prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która miała - poprzez niezapłacenie podatków - doprowadzić do wyłudzenia co najmniej 700 mln zł na szkodę Skarbu Państwa. W toku postępowania - jak mówił - ustalono, że na rachunki kilku adwokatów przelano środki pochodzące z działań przestępczych.

Mec. Królikowski, który dotychczas nie przewijał się w tym śledztwie, sam - według szefa PK - zadzwonił do CBA i podał, że na jego konto jeden z członków grupy przestępczej, jego klient, przelał ok. 1 mln zł. Święczkowski mówił ponadto w piątek, że w toku działań śledczych ustalono, że Królikowski część tych środków, które miały być depozytem adwokackim, mógł przekazać na swoje cele prywatne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA