REKLAMA

Paweł Soloch z BBN uspokaja: Eurokorpus to struktura dowódcza

  • Autor: GP
  • 29 marca 2017 09:13
Paweł Soloch z BBN uspokaja: Eurokorpus to struktura dowódcza W ramach Eurokorpusu współpracują ze sobą dowódcy z różnych krajów europejskich. Polska będzie odgrywać w nim mniejszą rolę niż aspirowała wcześniej. (fot. youtube.com)

Został zmniejszony udział w Eurokorpusie polskich oficerów. Paweł Soloch z BBN zapewnia, że takie decyzje MON nie niepokoją prezydenta a Polska w sensie dowodzenia i koordynacji pracy armii nadal uczestniczy w wielu działaniach NATO.

• Paweł Soloch (BBN) uspokaja opinię publiczną po redukcji udziału polskich oficerów w Eurokorpusie. - To struktura dowódcza - podkreśla.

• W ocenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) prezydent zaakceptował działanie szefa MON w tej sprawie, bez zastrzeżeń.

Z MON w środę (29 marca) popłynęła informacja, że nie ma powodów do obaw o obecność polskich wojsk w ramach Eurokorpusu. Wobec informacji, że nacisk w polskiej polityce obronnej i dowódczej zostaje przesunięty z tego wojskowego ciała w stronę NATO, opozycja zaczęła atakować. Dla części opinii publicznej MON chce uszczuplić współpracę obronną w ramach struktur europejskich.

Paweł Soloch z Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) przy prezydencie potwierdzał wyrażoną w MON argumentację o decyzjach związanych z Eurokorpusem.

- Eurokorpus to struktura dowódcza - mówił w środę (29 marca) Soloch. Cytat pochodzi z audycji radiowej "RMF FM". - Ramami tej współpracy są Belgia, Niemcy, Francja - dodawał urzędnik przy prezydencie. Wobec takiej konstrukcji wojskowo-militarnej, Polska nie ma powodów być w tym gronie, ocenił Soloch.

Zgodnie z informacją MON, Polska wycofuje się z próby stanowienia w ramach Eurokorpusu państwa centralnego, tzw. ramowego, pozostanie natomiast stowarzyszonym. Z tej pozycji Wojsko Polskie (WP) nie będzie mogło kierować Eurokorpusem, co miało czynić za dwa lata.

Jaki jest stosunek prezydenta

Nie zabrakło też pytania o stosunek prezydenta do takiego posunięcia Antoniego Macierewicza. W kontekście niedawnych korespondencji między MON i Kancelarią Prezydenta to pytanie wydaje się zasadne. Andrzej Duda w połowie marca wyrażał zaniepokojenie polityką kadrową w MON, w tym dymisjami generałów.

Decyzje w MON podejmuje Antoni Macierewicz. Opozycja bardzo mocno krytykuje ministra i właściwie nie ma decyzji polityka, która by nie umknęła uwadze jego politycznych oponentów, źródło: MON/twitter.com

- (Prezydent) został poinformowany o redukcji i przyjął tę wiadomość - stwierdził Soloch mówiąc o zmniejszeniu ilości oficerów WP w Eurokorpusie. - To decyzja szefa MON i jest traktowana szerzej, jako elementem polityki kadrowej resortu. Prezydent widzi ją w szerszym kontekście obecności Polski w NATO. Nie wzbudziła ona zaniepokojenia.

Wobec decyzji MON strona rządowa sugeruje przewrażliwienie opozycji.

- Polska uczestniczy w korpusie Północny Wschód-Szczecin, Elbląg, ARK (dowództwo NATO w Anglii) - mówił jeszcze Soloch. - Nie traktowałbym redukcji w Eurokorpusie w kategoriach wychodzenia z obrony europejskiej.

W sobotę (26 marca) liderzy UE zadeklarowali, że obronność w Europie będzie budowana w porozumieniu z NATO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA