REKLAMA

Paweł Szefernaker: Celem zmian w zbiórkach publicznych nie jest ograniczenie jakiejkolwiek działalności

  • Autor: PAP/AT
  • 02 marca 2018 10:29
Paweł Szefernaker: Celem zmian w zbiórkach publicznych nie jest ograniczenie jakiejkolwiek działalności Szefernaker zaznaczył, że MSWiA chyli czoła przed wieloma organizacjami, które zajmują się na co dzień przeprowadzeniem zbiórek publicznych (Paweł Szefernaker, fot.facebook.com/szefernaker)

Przepisy mają pozwolić ministrowi, by w sytuacjach nadzwyczajnych nie był jedynie notariuszem, który podpisuje się pod każdą zbiórką - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker o noweli przepisów o zbiórkach publicznych.

  • Organizacje społeczne zaapelowały o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych w obecnym kształcie.
  • Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi szef MSWiA będzie mógł zablokować przeprowadzenie zbiórki.
  • We wtorek (6 marca) odbędą się konsultacje ws. noweli o zbiórkach publicznych - zapowiedział w wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Zgodnie z nowelą przepisów o zbiórkach, minister spraw wewnętrznych i administracji będzie miał narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny.

Koalicja organizacji społecznych, które w latach 2009-2014 zabiegały o nowy kształt przepisów dotyczących zbiórek publicznych, wystosowała list do szefa MSWiA, w którym wyraziły niepokój w związku z zapowiedzią zmian w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zaapelowały w nim o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.

W ubiegły piątek (23 lutego) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że w ciągu dwóch tygodni odbędzie się spotkanie z organizacjami, które wystosowały apel.

Zgodnie z nowelą przepisów o zbiórkach, minister spraw wewnętrznych i administracji będzie miał narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej (fot.shutterstock)

W piątek w poranku rozgłośni katolickich "Siódma9" wiceminister zaprosił na konsultacje społeczne w tej sprawie. "W najbliższy wtorek, 6 marca, odbędą się takie konsultacje. Jesteśmy gotowi na rozmowę, dyskusję, chcemy poznać obawy, chcemy je wyjaśnić" - powiedział. Podkreślił, że na spotkanie w ramach konsultacji społecznych zaproszono "wszystkie organizacje, które wystosowały pisma" do MSWiA.

Czytaj też: Będzie można zablokować zbiórki publiczne

Szefernaker podkreślił też, że "zmiany nie mają na celu ograniczenia jakiejkolwiek działalności organizacji, która działa zgodnie z prawem, która od lat współpracuje z ministerstwem i przeprowadza zbiórki publiczne". Jak tłumaczył, przepisy mają pozwolić ministrowi, by w sytuacjach nadzwyczajnych nie był "jedynie notariuszem, który podpisuje się pod każdą zbiórką". Szefernaker dodał, resort chyli czoła przed "wieloma organizacjami, które zajmują się na co dzień przeprowadzeniem zbiórek publicznych".

O przygotowaniu noweli szef MSWiA Joachim Brudziński poinformował pod koniec stycznia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organizacja zbiórki wymaga jedynie jej rejestracji na portalu zbiorki.gov.pl. Obecnie MSWiA nie wydaje żadnej zgody na przeprowadzenie danej zbiórki publicznej. Na mocy art. 15 ma możliwość odmowy zamieszczenia informacji o zbiórce na portalu, jeśli m.in. wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem. Na wydanie takiej decyzji administracyjnej ma 3 dni robocze dla zgłoszeń przysłanych drogą elektroniczną i 7 dni roboczych dla tych, które wysłano w formie papierowej.

Propozycję zmiany przepisów ws. zbiórek publicznych poprzedziły informacje o budzącej kontrowersje zbiórce publicznej "Dla Walusia", prowadzonej przez Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność". Została ona ogłoszona na portalu zbiórek publicznych, którego administratorem jest MSWiA. Janusz Waluś w 1993 r. zabił Chrisa Haniego, przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego i szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Został za to skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. W ubiegłym roku minister sprawiedliwości RPA odmówił warunkowego zwolnienia Walusia. Oświadczył wówczas, że w ekspertyzie psychologicznej podkreślono ideologię polityczną Walusia jako czynnik ryzyka, a ponadto skazany nie wyraził skruchy z powodu zamordowania Haniego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • skandal 2018-03-02 13:38:24
    Tych kłamliwych wypocin pislamistów nie da się słuchać.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA