REKLAMA

PE głosował nad rezolucją ws. praworządności w Polsce: PiS przeciw, większość PO nie głosowała

  • Autor: PAP/rs
  • 01 marca 2018 22:10
PE głosował nad rezolucją ws. praworządności w Polsce: PiS przeciw, większość PO nie głosowała Parlament Europejski poparł w czwartek w rezolucji działania KE w sprawie uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE.

W czwartkowym głosowaniu nad rezolucją Parlamentu Europejskiego dotyczącą praworządności w Polsce nie wzięła udziału większość europosłów PO i żaden z parlamentarzystów PSL. Europosłowie PiS głosowali przeciwko, a europosłowie SLD wstrzymali się od głosu.

Parlament Europejski poparł w czwartek w rezolucji działania KE w sprawie uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. Spośród 617 obecnych na sali europosłów za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw było 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

Większość posłów PO, którzy w PE należą do frakcji Europejskiej Partii Ludowej, nie wzięła udziału w głosowaniu. Inaczej zdecydowało pięciu parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej - Róża Thun, Barbara Kudrycka, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera i Michał Boni - którzy poparli rezolucję.

W głosowaniu nie wziął udziału żaden z czterech europosłów PSL, którzy należą do frakcji Europejskiej Partii Ludowej - Jarosław Kalinowski, Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski.

Przeciwko głosowali wszyscy polscy europosłowie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (należy do niej m.in. PiS).

Wstrzymali się natomiast od głosu wszyscy polscy europosłowie Socjalistów i Demokratów - Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke.

Jeśli chodzi o głosowanie całego PE w podziale na frakcje polityczne, zdecydowana większość europosłów frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Zielonych poparła rezolucję.

Jednocześnie zdecydowana większość europosłów z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, była przeciwko rezolucji. Przeciwko rezolucji głosowała też większość parlamentarzystów frakcji Europa Narodów i Wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA