REKLAMA

Pełnomocnik rządy ds. kobiet wystąpił na VIII Kongresie Kobiet

 • Autor: PAP/GP
 • 13 maja 2016 14:55
Pełnomocnik rządy ds. kobiet wystąpił na VIII Kongresie Kobiet Wystąpienie Kaczmarczyka kilkakrotnie przerywało buczenie i gwizdy uczestniczek spotkania. (fot.:twitter.com/kongreskobiet)

System prawa w Polsce jest tak skonstruowany, że gwarantuje pełną ochronę praw kobiet i umożliwia im wszechstronny rozwój – przekonywał podczas VIII Kongresu Kobiet pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i społeczeństwa obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk.

VIII Kongres Kobiet, który rozpoczął się w piątek w Warszawie, a zakończy w sobotę po południu, odbywa się pod hasłem: "Po jasnej stronie mocy. Równość, aktywność, demokracja".

Kaczmarczyk ocenił, że jednym z ważnych wyzwań, jakie stoją przed społeczeństwem, jest doprowadzenie do pełnego równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Powiedział, że jego obecność na Kongresie jest oczywistym dowodem szacunku rządu polskiego dla wszystkich polskich kobiet. Dodał, że jest to wyraz szacunku dla wszystkich kobiet, które pełnią bardzo ważne role społeczne: matek, babć, kobiet pracujących w spółkach, urzędach, szkołach, na uczelniach, w szpitalach, ośrodkach zdrowia, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych i dla tych kobiet, które realizują swoje aspiracje życiowe.

- To jest także wyraz wielkiego uznania i szacunku dla kobiet, o których się bardzo rzadko mówi: dla kobiet zakonnic, które realizują swoje powołanie ewangeliczne, niosąc często bardzo, bardzo trudną pomoc potrzebującym, ale także dla wszystkich kobiet pielęgniarek, wolontariuszek świeckich - dodał.

Czytaj: List prezydenta Dudy do kobiet zebranych na kongresie

- System prawa w Polsce jest tak skonstruowany, że gwarantuje pełną ochronę praw kobiet i umożliwia im wszechstronny rozwój - ocenił. Podkreślił, że przepisy m.in. ustawy równościowej i kodeksu pracy są w pełni zgodne ze standardami europejskimi, co potwierdzała także Komisja Europejska. Powiedział, że Polska w pełni respektuje m.in. pekińską platformę działania i postanowienia konwencji ws. likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet.

- Przepisy szczegółowe oraz praktyka ich stosowania są doskonalone, pewnie jest tutaj jeszcze wiele do zrobienia - przyznał.

Ocenił, że doskonalenia wymaga system instytucjonalno-prawnego wsparcia kobiet matek wychowujących przez dłuższy czas dzieci, zarówno w tym etapie wychowania, kiedy poświęcają się edukacji, jak też w elastycznym, najbardziej efektywnym i przyjaznym dla kobiet powrocie na rynek pracy. Przejawem nierównego traktowania może być niedostateczne wsparcie dla rodzin, w których tylko jeden z rodziców pracuje. Dodał, że brakuje też efektywnego systemu pomocy w powrocie na rynek pracy.

Kaczmarczyk przyznał, że udział kobiet w spółkach skarbu państwa jest niewystarczający.

- Jednak to zadanie chciałbym w szczególny sposób zadedykować Państwu właśnie: liderom, działaczom, wolontariuszom organizacji pozarządowych, których celem jest awans zawodowy kobiet - mówił Kaczmarczyk.

Jak dodał, szefowie mówią, że szklane sufity są przede wszystkim w głowach samych kobiet.

- Trzeba, by szefowe dużych korporacji pokazywały swoim koleżankom, że awans jest możliwy. Uczyły, je jak to zrobić i pomagały im w osiąganiu tych celów -powiedział, zaznaczając, że jest to konkluzja z jednego ze spotkań z przedstawicielami organizacji kobiecych. Podkreślił, że ufa, iż realizacja tych wszystkich działań jest możliwa.

Czytaj: CBOS zapytał polaków o inwigilację w sieci przez służby

Wystąpienie Kaczmarczyka kilkakrotnie przerywało buczenie i gwizdy uczestniczek Kongresu, skandowano także: "Zejdź ze sceny". "Bardzo dziękuję za takie ciepłe przyjęcie" - skomentował Kaczmarczyk.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w wystąpieniu podczas Kongresu, mówiąc o aktywności kobiet, wskazała m.in., że w budżecie partycypacyjnym głosowało więcej kobiet niż mężczyzn. Jej zdaniem najważniejsze jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i - jak mówiła - stolica współpracuje w tym celu z wieloma organizacjami i na różne działania w tym zakresie przeznacza 4 mln zł rocznie.

Według prezydent stolicy w ostatnich miesiącach w Polsce wiele się zmieniło i nie są to zmiany na lepsze.

- Ta sytuacja, kiedy byliśmy świadkami skandalicznego hasła na stadionie Legii, kiedy dwa czy trzy dni temu spoliczkowano w Ogrodzie Saskim Polkę o innym kolorze skóry, muszę powiedzieć, że nikt z polityków się nie odezwał. Mam nadzieję, że odezwie się Kościół - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że jest zwolenniczką neutralności światopoglądowej i podkreśliła, że należy upominać się o prawa człowieka, w szczególności o prawa kobiet, co jest przede wszystkim obowiązkiem klasy politycznej.

Skrytykowała m.in. zmniejszenie budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich oraz rozwiązanie Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Oceniła także, że program "Rodzina 500 plus" zniechęca kobiety do aktywności zawodowej.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że kobiety powinny być solidarne ponad podziałami politycznymi i ponad różnicami światopoglądowymi.

Odnosząc się do wystąpienia prezydent stolicy Wojciech Kaczmarczyk zwrócił uwagę, że wśród jej przedstawicieli w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego przeważają mężczyźni.

- Różnie bywa z tą reprezentacją kobiet - skomentował.

Podczas kongresu, po raz drugi już zorganizowanego na warszawskim Torwarze, zaplanowano sześć sesji plenarnych, dziewięć centrów tematycznych, warsztaty, a także spotkania z działaczkami, artystkami, kobietami nauki i biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • leda 2016-05-16 09:56:58
  ta solidarność tych paniuś polega na fetowaniu alimenciarza -widocznie uważają, że na dzieci winno płacić mityczne państwo. Tak samo argumentowały te "bojowniczki o wolność" swoją walkę z komuną w latach 80. - nie płaciły za przejazdy komunikacja miejską. I w ogóle im nie przeszkadzało, że jeżdżą na rachunek innych.
 • jancz 2016-05-16 08:02:20
  Na miejscu tego wiceministra, gdybym słyszał gwizdy, tych kobiet-prostaczek, przerwałbym i wyszedł. Niech się cieszą obecnością Kijowskiego i tymi papierowymi torbami na swoich, w tym przypadku, kapuścianych główkach. I jak tu szanować kobiety? Zwłaszcza te wyemancypowane i wykształcone? Po co im były te szkoły? By wkładać papierowe torby? Torby? A co z fryzurami? I one uważają się za mądrzejsze, lepsze? Mam duże wątpliwości, oj duże.
 • Zyskuje ten co nie płaci 2016-05-14 12:28:47
  Największy aplauz Kongresu Kobiet wzbudza mężczyzna, który zalega z alimentami na dzieci... Nic dziwi więc, że niewiasty kongresowe wystąpiły z nałożonymi torbami papierowymi na głowie...
 • jan 2016-05-13 15:24:36
  Pani gronkiewicz niech wytlumaczy polskim kobietom na terenach gdzie jest duze bezrobocie jak wyzyc za 600-700zl miesiecznie o ile ma sie takie przychody oraz ubrac i wykarmic dzieci polska to nie tylko warszawa krakow wroclaw gdansk poznan polska to rowniez tereny polski wschodniej i zachodniej tam tez zyja ludzie i dla nich zarobki czy premie jakie maja prezydenci oraz pracownicy duzych miast sa niewobrazalne dlatego niech pani gronkiewicz nie pieprzy glupot o polsce wspanialej za rzadow po-psl poniewaz takiego kolesiostwa to ja niewidzialem nawet za komuny jak rowniez szastania pieniedzmi na lewo prawo a jak przeciez oni byli wybrancami narodu a teraz kiedy chce sie ich rozliczyc to dostaja szalu ja pytam tylko o to czy na tym kongresie kobiet polskich byla kobieta ktora ma na zycie 600-700zl no chyba nie poniewaz takie kobiety nigdy by nie buczaly poniewaz sa skromne i sznuja ludzi obojetnie z jakiej sa opcji politycznejREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA