REKLAMA

Pensje posłów na Caritas? „Demagogia” i „populizm”

 • Autor: JRP
 • 05 kwietnia 2018 16:55
Pensje posłów na Caritas? „Demagogia” i „populizm” Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom Fot. pis.org.pl

Pensje poselskie mają być obniżone, a ministrowie przekażą swoje nagrody na cele charytatywne - takie rewolucyjne propozycje ogłosił Jarosław Kaczyński. Opozycja i internauci krytycznie oceniają projekt.

- Komitet Polityczny na mój wniosek ustalił dzisiaj, że zostanie złożony do laski marszałkowskiej projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich - oświadczył Kaczyński podczas czwartkowej (5 kwietnia) konferencji prasowej, po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

- Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu - dodał.

Decyzja została podjęta po kontrowersjach związanych z wysokimi nagrodami dla ministrów i wiceministrów.

Wiadomość spotkała się z oporem w mediach społecznościowych. Krytycznie wypowiedzieli się także przedstawiciele polityki.

Ekonomista Waldemar Kuczyński porównał donację do zwrotu skradzionej własności. 

Z kolei posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz wprost nazwała decyzję „demagogią” i „kiełbasą wyborczą”.

 

 

Krzysztof Sławiński z PO wskazuje też, darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych można w 100 proc. odliczyć od podstawy opodatkowania, a w efekcie dostać wyższy zwrot.

 

Internauci dziwią się też, dlaczego darowizna trafi do Caritasu, a nie do budżetu państwa, czyli do źródła, z którego pieniądze zostały pozyskane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • do wq..emeryt/Źle myslisz 2018-04-06 06:46:13
  Do wq....emeryt: Żle jak mało biora i źle jak dużo? Ministrowie i wiceministrowie powinni zarabiać mało, wtedy przyjda pasjonaci. mieli by mniej pokus, by kręcić lody na boku. Naprawdę jeśli potrafimy ministrom płacić duzo, to nie dziwmy się, że to sa ludzie słabsi, bez pasji, że mamy korupcje i wyprzedaż majątku narodowego. Obecne pensje ministrów są korupcjogenne tzn. za wysokie. Nalezy się oburzać na nagrody dla ministrów, cały naróód powinien interesować się losem nie tylko kopalni Krupiński, ale wszystkich 7 tys. fabryk. Jeśli nasi ministrowie i posłowie są pazerni i nie chcą pracować jak Traugutt, Piłsudski, Kościuszko, to bedą opłacani przez obce państwa, lub wielkie koncerny i Kaczyński ma rację. Nie jest sie ministrem w interesie tego kto płaci. Wszyscy wiedzą ile zarabiają ministrowie w Niemczech, ale Polska została ograbuona od 6 II 1989.
 • ex wyborca Pisu 2018-04-05 19:32:40
  Ministrowie i wiceministrowie powinni zarabiać co najmniej trzy razy tyle co teraz, wtedy mieli by mniej pokus, by kręcić lody na boku. Naprawdę jeśli nie potrafimy swoim ministrom płacić przyzwoicie, to nie dziwmy się, że mamy korupcje i wyprzedaż majątku narodowego. Obecne pensje ministrów są korupcjogenne. Zamiast się oburzać na nagrody dla ministrów, może ktoś by zainteresował się losem kopalni Krupiński. Tu potencjalna strata dla skarbu państwa i dla nas wszystkich jest niewspółmierna w skali z premiami dla ministrów. Ja mam takie pytania: - kto sponsoruje ustawę o zwierzętach futerkowych, kto ją kupił w polskim sejmie i za ile? Podobnie pytanie odnośnie ustawy o polowaniach. - ile zarobi minister Tchórzewski na sprzedaży kopalni Krupiński? Naprawdę czemu Polacy są tacy głupi, by nie rozumieć takiej prostej rzeczy, że ten co płaci ten wymaga. Jeśli nasi ministrowie i posłowie są opłacani przez obce państwa, lub wielkie koncerny, to nie będą działały w interesie Polaków a w interesie tego kto im płaci. Czy ktoś wie ile zarabiają ministrowie w Niemczech?
 • wq....emeryt 2018-04-05 17:45:07
  Szczyt hipokryzji. „Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie” niektórzy w PiS dosłownie i praktycznie zrozumieli. Ten populizm już nic nie pomoże . Wstyd głosowałem na Was,ale tego błędu nie powtórzę.Jesteście partią manipulantów i pozorantów. Następnych wyborów już nie wygracie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA