REKLAMA

Petro Poroszenko chce zjednoczyć Ukraińców w rocznicę bitwy pod Krutami

  • Autor: PAP/PSZ
  • 29 stycznia 2018 15:35
Petro Poroszenko chce zjednoczyć Ukraińców w rocznicę bitwy pod Krutami Petro Poroszenko chce konsolidacji wszystkich Ukraińców w oporze przeciw Rosji. (fot. Shutterstock)

W setną rocznicę bitwy pod Krutami prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystosował apel do rodaków o zjednoczenie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Jego zdaniem konsolidacja jest podstawą zwycięstwa Kijowa w konflikcie z Moskwą.

"Wszyscy rozumiemy, że konsolidacja wszystkich Ukraińców w obliczu zagrożenia zewnętrznego płynącego z Rosji jest główną przesłanką dla naszego zwycięstwa" - oświadczył Poroszenko w przemówieniu rocznicowym.

Szef państwa nazwał bitwę pod Krutami jednym z licznych starć "w odwiecznej wyprawie krzyżowej Rosji przeciwko Ukrainie". Porównał ją także z trwającą ponad 240 dni obroną przed atakowanym przez prorosyjskich separatystów lotniskiem w Doniecku.

"Żaden z narodów Europy Środkowej i Wschodniej, który odrodził swoją państwowość na ruinach imperium (rosyjskiego), nie prowadził tak zaciekłej i długotrwałej wojny o niepodległość i nie płacił za wolność tak wysokiej ceny, jak my, Ukraińcy, wtedy i dziś" - powiedział.

Poroszenko przypomniał, że Ukraina nie jest dziś osamotniona w walce przeciwko Rosji, mogąc liczyć na wsparcie partnerów międzynarodowych. Przypomniał, że kilka dni temu Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję kolejne sankcje związane z jej działaniami we wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu w 2014 roku.

Do bitwy w pobliżu stacji kolejowej w Krutach w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy doszło 29 stycznia 1918 roku. Złożone z młodych ochotników oddziały proklamowanej rok wcześniej Ukraińskiej Republiki Ludowej poniosły tam klęskę w nierównym starciu z wojskami bolszewickimi. W walkach, w których po stronie bolszewików uczestniczyło około 4 tysięcy żołnierzy, zginęło ok. 300 spośród 400 ukraińskich obrońców stacji w Krutach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA