REKLAMA

Petru apeluje o współpracę w sprawie imigrantów

  • Autor: PAP
  • 25 września 2015 16:45
Petru apeluje o współpracę w sprawie imigrantów Petru: w sprawie imigrantów potrzena wspólna strategia

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru uważa, że należy wypracować wspólne stanowisko w sprawie kryzysu imigracyjnego. Apelował do prezydenta, rządu i partii politycznych. Uznał jednocześnie, że UE musi uszczelnić granice i zwiększyć finansowanie dla krajów, do których najpierw trafiają uchodźcy.

Zdaniem Petru Europa obecnie znajduje się w najpoważniejszym kryzysie migracyjnym, a polskie władze i siły polityczne nie są w stanie w tej kwestii wypracować wspólnego stanowiska.

Dlatego zwrócił się z pytaniem do prezydenta Andrzeja Dudy, dlaczego milczy ws. uchodźców i nie próbuje użyć autorytetu swojego stanowiska do uspokojenia nastrojów w kraju. - Co stoi na przeszkodzie, aby w tak ważnej sprawie spotkał się pan z premier naszego rządu? - pytał na piątkowej konferencji w Warszawie Petru.

Potrzebne szczegółowe informacje

Premier Ewę Kopacz pytał, czy może Polaków szczegółowo poinformować o stanie przygotowań Polski do przyjęcia i wsparcia integracji uchodźców, którzy przybędą do Polski. Podkreślił, że Kopacz podawała różne liczby imigrantów, którzy mają przyjechać nad Wisłę.

- Jako obywatel chciałbym wiedzieć, ile osób w sposób sensowny i bezpieczny Polska może przyjąć. Na początku były to dwa tysiące, teraz jest siedem tysięcy - powiedział lider Nowoczesnej.

Zwrócił się także do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Dlaczego jako lider największej partii opozycyjnej, aspirującej do przejęcia władzy, straszy pan Polaków? Dlaczego głosi pan, że tysiąc lat tradycji chrześcijańskiej kultury w Polsce może być zagrożone przez przyjęcie kilku tysięcy Syryjczyków? - pytał Petru.

UE musi działać skuteczniej

Podkreślił, że sprawa imigrantów wymaga działań na szczeblu Unii Europejskiej i sformułował pięć, jego zdaniem, najważniejszych postulatów.

- Po pierwsze UE zasadniczo musi zwiększyć finansowanie dla tych krajów, które są pierwszymi przystankami dla uchodźców, chociażby Turcji. Po drugie musimy pilnie uszczelnić granice UE, Unia nie jest w stanie przyjąć dwóch, trzech, czterech milionów uchodźców. Kwestia granic, szczególnie greckiej jest kluczowa - uważa Petru.

Trzecim jego postulatem jest zaangażowanie całej UE, łącznie z polskim prezydentem i premier o postawienie sprawy imigrantów na forum ONZ oraz zaangażowanie USA w rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Według Petru UE powinna szybko zapewnić opiekę uchodźcom, którzy już przybyli na teren wspólnoty oraz integrować ich z lokalnymi społecznościami. Konieczne jest również, jak zaznaczył, stworzenie wspólnej polityki migracyjnej przez wszystkie kraje UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Gość 2015-09-26 15:42:03
    Petru przestań oszukiwać bo już raz to robiłeś
  • byly_wyborca_po 2015-09-26 01:13:25
    Czy ten portal mógłby już przestać naganiać na pana Petru i jego formację? Petru w temacie imigrantów proponuje to samo co PO, czyli ich przyjęcie, zgodnie z żądaniami Berlina. Czyli jest opcją nieakceptowalną dla Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA