REKLAMA

Petru: Nie ma sensu wpisywać kompromisu aborcyjnego do konstytucji

  • Autor: PAP/jm
  • 02 października 2016 19:14
Petru: Nie ma sensu wpisywać kompromisu aborcyjnego do konstytucji Ryszard Petru uważa, że nie ma sensu wpisywać kompromisu aborcyjnego do konstytucji. (fot. twitter/Nowoczesna)

- Nie ma sensu wpisywać kompromisu aborcyjnego do konstytucji - ocenił Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, pytany w niedzielę (2 października) przez dziennikarzy o propozycję szefa PO Grzegorza Schetyny. Dodał, że CBA i IPN - których likwidacji chciałby szef PO - nie stanowią w Polsce problemu.

W niedzielę (2 października) na Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej lider partii Grzegorz Schetyna zapowiedział, że PO chciałaby wpisania kompromisu aborcyjnego do konstytucji, likwidacji IPN i CBA.

Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru zapytany przez dziennikarzy o propozycję Schetyny ocenił, że "nie widzi sensu wpisywania tego typu propozycji w konstytucji". - Nie wszystko się da napisać w konstytucji - dodał, zaznaczając, że sama propozycja lidera PO jest "zaskakująca".

Petru podkreślił, że problemem w dyskusji, która toczy się w ostatnich dniach na temat aborcji jest to, że został odrzucony projekt ustawy zakładający liberalizację dotychczasowych przepisów ws. przerywania ciąży. - Skandalem jest to, że została odrzucona ustawa liberalizująca, bo w ramach debaty parlamentarnej można by pewne dobre rozwiązania z tej ustawy przyjąć - podkreślił.

Przypomniał, że znaczna część posłów PO głosowała za skierowaniem do dalszych prac projektu ustawy zakładającego całkowity zakaz aborcji. - W związku z tym nie wiem, który głos Platformy jest ważniejszy, czy ten, który mówi o kompromisie, czy ten, który mówi o tym, aby tę radykalną i niehumanitarną ustawę, która zakazuje aborcji, skierować do dalszych prac w parlamencie - mówił.

Na pytanie dziennikarzy, czy zapowiedziany przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego projekt ustawy autorstwa senatorów PiS uspokoi nastroje społeczne stwierdził, że projekt ten "nic nie uspokoi". - Ewidentnie widzieliśmy hipokryzję PiS-u - mówili, że oba projekty trafią do dalszych prac, trafił tylko jeden - zaznaczył.

- To, że ktoś coś przygotowuje, nic nie znaczy; zobaczymy, jak będą wyglądały dalsze prace - mówił.

Petru nawiązał również do poniedziałkowego (3 października) strajku kobiet i stwierdził, że najważniejsze, aby uczestniczyło w nim jak najwięcej Polek. - Chciałem zaapelować, żeby jak najwięcej z pań jutro - które mogą oczywiście wziąć urlop - dało wyraz swojemu niezadowoleniu i protestowi wobec prawdopodobnej ustawy aborcyjnej - powiedział.

Dodał, że we wszystkich biurach Nowoczesnej kobiety będą miały możliwość wzięcia urlopu, a posłanki, uczestnicząc w proteście nie będą występować w mediach.

Petru pytany o propozycję Schetyny ws. likwidacji CBA i IPN ocenił, że "nie wie, co to akurat zmieni". Dodał, że według niego te dwie instytucje nie stanowią problemu w Polsce. - Zawsze jak postawimy kogoś złego na czele dobrej instytucji to ją może zniszczyć - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA