REKLAMA

Petru: niech centrale związkowe zacisną pasa

  • Autor: PAP
  • 11 września 2015 15:37
Petru: niech centrale związkowe zacisną pasa Sanatorium Uzdrowiskowe "Bałtyk" w Kołobrzegu

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, zaapelował o zmniejszenie "rozbuchanych" wydatków central związkowych zaapelował. Za skandaliczne uznał wykorzystywanie pieniędzy podatnika przez Solidarność i jej szefa, Piotra Dudę.

Petru wystąpił w piątek na briefingu przed siedzibą NSZZ "Solidarność" w Warszawie. Za niepokojące uznał, że centrala związku Solidarność - utrzymywana z podatków, a nie ze składek pracowniczych - ma, jak mówił, "rozdęte wydatki".

- Jeśli chodzi o Piotra Dudę, to trzeba powiedzieć, że centrale związkowe mają rozpasane prawa i rozbuchane wydatki - podkreślił Petru.

Jak dodał, kilka lat temu padła propozycja ograniczenia przywilejów związkowych, ale "polski parlament bał się ją przyjąć". Jego zdaniem związki powinny być finansowane ze składek członkowskich.

W ocenie Petru "nie może być tak, że jedna osoba jest członkiem kilku związków zawodowych, nie może być tak, że za pomieszczenia związkowe płacą pracodawcy - co blokuje działanie zakładów pracy".

- Polacy, trzeba powiedzieć: macie prawo się zrzeszać, ale nie może być tak, że ładujemy pieniądze na centrale związkowe, które najwyraźniej oderwały się od rzeczywistości - ocenił lider Nowoczesnej, odwołując się m.in. do poniedziałkowego artykułu "Newsweeka".

Związki powinny służyć porozumieniu pracowników z pracodawcami

Petru dodał, że związki zawodowe powstają zwykle po to, by pomóc w "dogadaniu się" pracowników i pracodawców. - Jak ja widzę działania pana Dudy, to ja tam nie widzę żadnej chęci dogadania się; to na czym mu zależy to pokazanie, że się na nic nie zgadza - podkreślił Petru.

Według niego Duda, który - jak mówił - jest "szefem klasy próżniaczej", powinien "wytłumaczyć się z >>ekscesów z Kacperkiem<<".

Briefing poprzedził przemarsz kilkunastu członków młodzieżówki Nowoczesnej z psami - yorkami, mopsami, ratlerkami i owczarkami niemieckimi. Część psów była ubrana w koszulki z napisem "Nowoczesna", inne miały je przewieszone przez grzbiet. Ich właściciele nieśli transparenty z napisami: "wolność dla wszystkich psów" oraz "weekend w SPA dla każdego psa".

Uczestnicy marszu próbowali w siedzibie związku złożyć petycję. "My właścicielki i właściciele psów polskich, poruszeni doniesieniami prasowymi o przywilejach niektórych terierów Yorkshire w hotelach należących do NSZZ Solidarność, żądamy równego traktowania wszystkich psów przez Związek. Nasze postulaty to: umożliwienie wszystkim psom bezpłatnych pobytów w hotelach związkowych; haftowane ręczniczki nie tylko dla Yorków; zapewnienie wszystkim psom karmy Royal" - podkreślono w piśmie.

Reakcja na związkowe luksusy

Zarówno briefing jak i marsz z psami nawiązywały do poniedziałkowego artykułu pt. "Hotel robotniczy" opublikowanego w "Newsweeku". Według tygodnika szef NSZZ "S" miał przebywać w luksusowym apartamencie hotelu "Bałtyk" w Kołobrzegu, w którym noc kosztuje 1,3 tys. zł. Powołując się na pracowników "Bałtyku", periodyk twierdzi, że Duda korzysta z apartamentu za darmo albo płaci 85 zł, czyli tyle, ile za nocleg służbowy. Tygodnik przedstawił wydruk z datami pobytów Dudy od czerwca 2012 r. do maja 2015 r. "Bałtykiem" zarządza gdańska spółka Dekom, należąca do NSZZ "S".

Według tygodnika w uzdrowisku szczególnymi względami cieszył się także pies Dudy (york Kacperek); pracownicy hotelu potwierdzili tygodnikowi, że kiedy Duda przyjeżdżał do "Bałtyku", kierownictwo firmy kazało wyszywać ręczniczki z imieniem psa Dudy i przygotować karmę dla niego.

Duda nazwał artykuł kłamliwym i zapowiedział pozew przeciwko tygodnikowi. Na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił "14 kłamstw", którymi - wg niego - miał posłużyć się tygodnik w tekście dotyczącym jego pobytów w "Bałtyku".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA