REKLAMA

Petru: pielęgniarki jak najszybciej powinny dostać podwyżki

  • Autor: PAP
  • 03 września 2015 14:12
Petru: pielęgniarki jak najszybciej powinny dostać podwyżki To grupa zawodowa, która wymaga szybkiej interwencji w postaci podwyżek - stwierdził Petru. Fot. nowoczesnapl.org

Pielęgniarki jak najszybciej powinny dostać podwyżki, ponieważ grozi nam brak personelu medycznego - ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru, podpisując deklarację koalicji na rzecz kampanii społecznej "Ostry dyżur" organizowanej przez NRPiP.

Petru przypomniał, że już wcześniej wskazywał, że "jest jedna grupa zawodowa w Polsce, która wymaga szybkiej interwencji w postaci podwyżek".

Dodał, że "w niedługim czasie grozi nam nie tylko luka pokoleniowa, ale po prostu bieżący brak personelu medycznego w tak ważnym obszarze, jakim jest pielęgniarstwo i położnictwo".

Coraz mniej pielęgniarek

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk podkreśliła, że już teraz w Polsce widoczne są problemy z zabezpieczeniem społeczeństwa w usługi pielęgniarskie.

W tej chwili, gdyby pielęgniarki chciały pracować tylko w jednym miejscu pracy, około 30 proc. podmiotów miałoby problem z funkcjonowaniem - zaznaczyła.

Dodała, że największym problemem obecnie jest wysoka średnia wieku pielęgniarek.

Kampania społeczna "Ostatni dyżur"

Kampania społeczna "Ostatni dyżur" została zainaugurowana przez NRPiP pod koniec maja. W ramach akcji zbierane są podpisy pod petycją zawierającą apel do rządu i parlamentarzystów o "podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne".

Podpisy będą zbierane do listopada, a następnie zostaną przekazane rządowi.

Organizatorzy kampanii "Ostatni dyżur" szacują, że w ciągu siedmiu lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce może zmniejszyć się o 54 tys. Zdecydowana większość polskich pielęgniarek to osoby pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat, ale - jak wynika z prognoz przedstawianych na stronie kampanii - już w 2022 r. osiągnie 50 lat.

Dotychczas deklarację na rzecz akcji "Ostry dyżur" podpisały również m.in.: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Domów Opieki i Fundacja "Rodzić po ludzku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA