REKLAMA

Petru: Rozpatrywanie spraw w Trybunale według kolejności zgłoszeń oznacza wielką kolejkę

  • Autor: PAP/AT
  • 28 grudnia 2015 16:05
Petru: Rozpatrywanie spraw w Trybunale według kolejności zgłoszeń oznacza wielką kolejkę - Prezydent Duda niestety mydli Polakom oczy, mówiąc o dobrej zmianie - uważa Petru (Ryszard Petru, fot.twitter.com)

- Przeciętni Polacy, którzy chcą, by ich sprawy zostały załatwione w Trybunale Konstytucyjnym, nie doczekają się tego. Rozpatrywanie według kolejności zgłoszeń oznacza wielką kolejkę - ocenił Ryszard Petru, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o TK.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru na konferencji prasowej we Wrocławiu podkreślił, że "fundamentalnie nie zgadza się z uzasadnieniem prezydenta Andrzeja Dudy, który uznał za dobrą decyzję, by sprawy w Trybunale rozpatrywać według kolejności zgłoszeń".

"To jest najlepszy sposób, by zatkać Trybunał. Wystarczy, że minister Ziobro zgłosi sto swoich problemów i w tym momencie sprawy ludzi, które czekają w kolejce, zostaną rozpatrzone za lat kilka" - mówił Petru.

Jego zdaniem to, co się wydarzyło w sprawie TK, spowolni jego pracę. "Przeciętni Polacy, którzy chcą tego, by ich sprawy były w Trybunale Konstytucyjnym załatwiane, nie doczekają się tego. Rozpatrywanie według kolejności zgłoszeń oznacza wielką kolejkę. Zamiast możliwości szybkiego podejmowania decyzji prawdopodobieństwo tego, że większość z 2/3 sędziów będzie tego samego zdania, jest bardzo małe. I to wydłuży ten proces" - powiedział Petru.

Jak ocenił, "prezydent Duda niestety mydli Polakom oczy, mówiąc o dobrej zmianie, o tym, że najważniejsze jest, by w przyszłym roku można było mieć wyższą kwotę wolną od podatku". "Z tego co zauważyłem, w budżecie na rok przyszły PiS nie przewiduje wyższej wolnej kwoty od podatku" - powiedział Petru.

Lider Nowoczesnej zapowiedział też, że jeśli zostanie uchwalony, zgłoszony przez posłów PiS projekt ustawy o policji, który umożliwia - jak mówił - "szeroką inwigilację obywateli" jego ugrupowanie rozważy zaskarżenie tego rozwiązania do Trybunału Konstytucyjnego.

"Grozi nam totalna inwigilacja. Ten projekt umożliwia sprawdzanie korespondencji papierowej i internetowej. On bazuje, niestety, na wcześniejszym projekcie PO. To, że Platforma chciała źle, to nie znaczy, że PiS może jeszcze gorzej. PiS będzie mógł mieć na każdego z nas haka" - zaznaczył Petru.

Jego zdaniem projekt ustawy o policji jest niekonstytucyjny. "Jeżeli (ta ustawa) zostanie przyjęta, prawdopodobnie zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego i zobaczymy, jak szybko Trybunał rozpatrzy tę naszą skargę w stosunku do tempa prac poprzedniego Trybunału" - dodał Petru.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w zeszłym tygodniu uchwalił Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Nowelizacja stanowi, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Polus 2016-08-01 17:15:06
    Polska już w ruinie, Polska gnije dzięki dojnej zmianie IV RP
  • krowa na rowie 2015-12-28 21:42:17
    Rodaku przestań bredzić , ty wypowiadasz się we wszystkich sprawach jak król bananowy , a nie masz pojęcia o czym mówisz, brak wiedzy i kompetencji , merytoryki , chyba jesteś jedyny w tym rodzaju , który posiada potencjał na wiedzę w każdej dziedzinie życia publicznego , aż wstyd Rodacy ciebie do tego nie upoważnili , tłumaczy większość , że taka będzie kolejność rozpatrywania spraw w TK , tak jak jest w sądach powszechnych,czyżbyś nie rozumiał tak prostej merytoryki . Kończ tę farsę i żenadę po wstyd przynosisz wyborcom , zajmij się lepiej sprawami ważnymi dla Rodaków z dziedziny polityki społecznej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA