REKLAMA

Petru: "Za życiem" to wprowadzanie całkowitego zakazu aborcji. PiS odpowiada

  • Autor: aw/PAP
  • 03 listopada 2016 12:07
Petru: "Za życiem" to wprowadzanie całkowitego zakazu aborcji. PiS odpowiada Ryszard Petru (fot.twitter)

• Projekt ustawy "Za życiem" jest ohydny i cyniczny; może być próbą wprowadzenia tylnymi drzwiami całkowitego zakazu aborcji - ocenia lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Krytyka w tak ważnej materii jest nieuzasadniona i niepotrzebna, natomiast "granie niepełnosprawnością" jest po prostu nieprzyzwoite - ripostuje rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Petru zauważył, że w projekcie tej ustawy może znaleźć się zapis, który całkowicie uniemożliwi dokonywanie aborcji. "Trzeba uważać (...) i patrzeć, czy PiS tylnymi drzwiami, czyli w ramach innej ustawy nie wprowadzi zupełnego zakazu przerywania ciąży. Oni umieją to zrobić pod osłoną nocy" - powiedział.

"Ta ustawa jest doskonała do tego, by tylnymi drzwiami wprowadzić całkowity zakaz aborcji" - dodał szef Nowoczesnej.

Dziennikarze zapytali o program " Za życiem" rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek.

"Ten program to pierwszy krok ku temu, żeby wspierać rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, wspierać matki, które mają ciążę zagrożoną, ewentualnie matki, które wiedzą, że urodzą dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością" - powiedziała Mazurek.

Beata Mazurek (fot.facebook)

Zaznaczyła, że kolejnym krokiem będzie przedłożenie kompleksowego programu działań wsparcia, dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. "Taki program będzie przedłożony, mam nadzieję, w parlamencie do końca grudnia" - dodała.

Proszona o komentarz do krytycznych opinii opozycji o projekcie powiedziała: "To smutne, że opozycja gra niepełnosprawnością, gra ludzką tragedią".

Wskazała, że opozycja "miała osiem lat na to, by zaproponować kompleksowy program wsparcia dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym lub jakąkolwiek dysfunkcją". Zwróciła uwagę, że posłowie mogą teraz dyskutować o propozycjach rządu w tym zakresie i zgłaszać ewentualne poprawki. "Krytyka w tak ważnej materii jest nieuzasadniona i niepotrzebna, natomiast granie niepełnosprawnością, ludzką tragedią, jest po prostu nieprzyzwoite" - powiedziała.

Pytana, czy program powinien gwarantować również opiekę w hospicjach perinatalnych, powiedziała, że rząd będzie o to pytany podczas posiedzenia komisji. "Być może pojawi się jakaś poprawka, bo - tak jak powiedziałam - rozpoczynamy prace nad tym projektem" - dodała.

W czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadza pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem". Przewiduje on m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł; przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA